2015 Yılında Kurulan Küçücük Değişik Ülke Liberland Şuan Ne Halde? — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Değişik, Dünya Kategorisi için tarafından 29 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı.

2015 Yılında Kurulan Küçücük Değişik Ülke Liberland Şuan Ne Halde?

2015 yılında Çek Cumhuriyeti vatandaşı Vit Yedliçka, Hırvatistan ile Sırbistan arasında kalan yedi kilometrekarelik “tarafsız bölge”de, “Liberland” adında devlet kurduğunu ilan etti.

Bu 7 kilometrelik alan resmi olarak ne Sırbistan ne de Hırvatistan’nın toprağı. Hırvatistan ve Sırbistan arasında 1947’ye dayanan sınır anlaşmazlığı sebebi ile Yugoslavya’nın dağılışından beri yaklaşık 25 yıldır herhangi bir ülke tarafından sahiplenilmemiştir ve bölge terra nullius (Latince sahipsiz toprak) durumundadır.

Vit Yedliçka, ülkeyi bağımsız ilan ettikten sonra liberland.org adında ülkenin resmi internet sitesini açıp vatandaşlık başvurusu almaya başlamıştır.

Söz konusu site üzerinde iki gün içerisinde 184 farklı ülkeden 18.729 başvurunun alındığı ifade edilmiştir. 2015 sonunda ise siteye kayıtlı 390.000’den fazla kişi ve 75.000’den fazla vatandaşlık başvurusu bulunmaktadır. Ülkenin şuan için resmi dilleri İngilizce ve Çekçe‘dir.

Siteye en fazla vatandaşlık başvurusu yapılan ülke Mısır. İkinci sırada ise tanıdık bir isim Türkiye var.

Liberland sivil toplum kuruluşları arasında birçok Türk oluşum var. Bunlardan bazıları ise; Katılım Bankası, Fenerbahçeliler derneği, Galatasaraylılar derneği, Çarşı Liberland.

Bir ara Yedliçka, Hırvatistan tarafından “sınırdan izinsiz geçtiği” gerekçesiyle gözaltına alındı. Fakat sonra serbest bırakıldı.

Ülke şuan kuruluş aşamasında olduğu için, ülkenin arazisi boş durumda. Ama Liberland gelecekte insanların yaşadığı “gerçek” bir ülke olmak için çalışıyor ve ülke planlaması yapıyor. Birçok insanda projeleri ile destek veriyor.

Liberland’a gitmek veya kalmak mümkün değil. Toprakları şuan tamamen ormanlık ve boş çünkü Hırvat polisi adaya geçişe izin vermiyor. Fakat karşı kıyılarda Liberland’a ait bir hükümet konağı var. İsterseniz konakta ülke hakkında konferanslara katılıp, yetkililer ile görüşebilirsiniz. Dilerseniz yandaki Tuna Nehrindeki tekne turlarına katılabilirsiniz.

Liberland’ın kendi yasaları ve yasama organı da mevcut. Yani bir meclisi ve milletvekilleri var. Fakat anayasası tamamen otoritesiz ve aşırı derece de özgür.

Liberland diğer ülkelerle olduğu gibi Türkiye ile de ilişkiler yürütüyor.

Liberland, 39. temsilciliğini Türkiye’de açtı. Ayrıca Vit Yedliçka, Türkiye’ye gelip o dönemin Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Toker ile de görüştü.

 

Biz de yeni minicik ülke Liberland’a cesareti ve -ülke kuracak kadar olan- çılgınlığı için başarılar dileyelim.