2017'de Beklenenden Az Araç Geçti: Devlet, Avrasya Tüneli İçin 123 Milyon Lira Ödeyecek — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Türkiye Kategorisi için tarafından 29 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

2017’de Beklenenden Az Araç Geçti: Devlet, Avrasya Tüneli İçin 123 Milyon Lira Ödeyecek

Avrasya Tüneli, Türkiye’deki yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilen projelerden biri. Bu modele göre yapılan köprüler,tüneller ve otoyollara devlet, projeyi yapan firmaya araç geçiş garantisi veriyor. Çünkü köprüyü belli bir süre işleten ve para kazanan, projeyi yapan firma oluyor.

Avrasya Tüneli’ni, Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım Anonim Şirketi işletiyor. Türkiye Cumhuriyeti, Avrasya Tüneli için şirkete yıllık yaklaşık 25.6 milyon araç garantisi verdi. Hürriyet yazarı Vahap Munyar da bugünkü köşesinde bu olaya değindi. Munyar, Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ile münazara gerçekleştirdi.

Vahap Munyar,  Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu’nun, devletten 123 milyon lira alacaklarını söylediğini belirtti.

Tünelin 2017’yi 15.6 milyon araç geçişi ile geride bıraktığını kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Arıoğlu, “Bize verilen garanti, yıllık 25.6 milyon araca denk geliyor. Bu durumda geçen yıl 10 milyon araçlık eksik geçiş söz konusu. Bu araçların bedelini devlet bize ödeyecek. Garanti kapsamında devletten 123 milyon lira alacağız.” dedi.

Arıoğlu ayrıca “Belirlenen günlük geçmesi gereken araç sayısı 68 bin 500. İlk yıl bu rakama ulaşamadık. Ancak, ilk açılış günlerine göre geçen araç ikiye katlandı. Geçen yılı günlük ortalama 41 bin araç geçişiyle kapattık.” ifadelerinde bulundu.

Avrasya Tüneli güzergahı.