35 Yıl Sonra Suudi Arabistan'daki İlk Sinema Salonu Açıldı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 19 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı.

35 Yıl Sonra Suudi Arabistan’daki İlk Sinema Salonu Açıldı

Suudi Arabistan’da 1970’li yıllardan beridir sinema salonları yasaktı. Son aylarda ülkede yapılan film festivalleri bu yasağın kalkacağının habercisi olarak görüldü. Beklenen gelişme de çok geçmeden geldi. Ülkedeki yasak 35 yıl aradan sonra açılan ilk sinema salonu ile kalktı.

Riyad’daki Kral Abdullah Finans Merkezi’nde Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’na bağlı “American Multi-Cinema” (AMC) tarafından faaliyete geçirilen ilk sinema salonu, törenle açıldı.

İlk seans yapıldı

Açılış törenini gerçekleştiren Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Avad bin Salih el-Avad, Spor Genel Müdür Yardımcısı ve Suudi Topluluk Sporları Federasyonu Başkanı Prenses Rima bint Bender ile AMC Başkan Yardımcısı Jason Cole’nın yanı sıra çok sayıda yetkili, diplomat ve sektör uzmanı, salonunun ilk seansında Black Panther (Kara Panter) filmini izledi.

Görsel ve İşitsel Medya Kurumu tarafından yapılan açıklamada, salonlardaki konforun sağlanması için titizlikle çalışma yapıldığı ve AMC ile 5 yıla kadar Suudi Arabistan’da 40 sinema merkezi, 2030 yılına kadar ise 350 merkezde 2 bin 500 sinema salonun açılmasının hedeflendiği kaydedildi.

İlk aşamada biletlerin 13 dolara (50 riyal) satılacağı ancak daha sonra fiyatlarda düşüş olacağı belirtiliyor.

“Yallah Arabistan’a sözü bitiyor mu?”

Alınan bu karar son zamanlarda Suudi Arabistan’da toplumsal alandaki özgürlükler adına atılan son adım oldu.

Ülkede kadınların ehliyet almasına ve spor müsabakalarına gidebilmelerine de izin verilmişti. Kadınların 2018’in Haziran ayından itibaren araç kullanabilmeleri bekleniyor.

Ülkedeki reformların arkasında Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman‘ın imzası var.

Ülkeyi modernleştirmeyi arzu ettiğini açıklayan Prens Muhammed bin Salman, son aylarda bu doğrultuda adımlar atıyor.