6 Aylıkken Konuşmaya, 17 Aylıkken Kitap Okumaya Başladı: Zehra Melis Acartepe — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Yaşam Kategorisi için tarafından 30 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

6 Aylıkken Konuşmaya, 17 Aylıkken Kitap Okumaya Başladı: Zehra Melis Acartepe

Ankara’nın Yeni Mahalle İlçesi’nde yaşamını sürdüren 32 yaşındaki Gamze ile 38 yaşındaki Serkan Acartepe çiftinin, 2.5 yıl önce Zehra Melis adını verdikleri kız çocukları dünyaya geldi.

Zehra Melis, daha 3 aylık iken ailesinin hareketlerine tepki vermeye başladı.

Yaşıtlarına göre farklı tepkileri olan Zehra Melis, 6 aylıkken konuşmaya başladı.

Ailesi Zehra’nın bu durumu fark edip ona kitaplar aldı. Zehra Melis, alınan kitapları daha 17 aylıkken akıcı bir şekilde okumaya başladı. Ardından İstiklal ve İzmir marşlarını da ezberledi.

Bir çok duayı da ezberleyen minik,  ’23 Nisan ne bayramı?’, ‘Cumhuriyeti kim kurdu?’ gibi sorulara da rahatlıkla cevap veriyor.

Zehra Melis bunlarla yetinmeyip İngilizce olarak ayları ve sayıları da ezberlemiş.

Ailesi ise Zehra Melis’in bu zekasının değerlendirilmesi ve iyi bir eğitim almasını istiyor.

Baba Serkan Acartepe, kızının bu durumundan çok şaşkın olduğunu söyleyerek, “Aklımda böyle bir şey yoktu. Tabii baştan farkına varamadık açıkçası. Annesi daha çok ilgileniyordu. Ben tamamen onun ihtiyaçları ile ilgilendim. Ama annesi keşfetti özelliğini. Zamanla bende farklı olduğunu anladım. Tabi hem mutluyum hemde endişeliyim açıkçası. Çünkü ileride ne olacak, bazen bu tip çocuklarda sosyal hayata çok karışamıyorlar. Ama şu anda öyle bir durumu yok. Kendisinden büyük ve küçük çocuklarla iletişimi gayet iyi. Tek isteğimiz onun harcanmaması, iyi bir eğitim alması” dedi.

Aile, doktora gittiklerinde, doktorun onlara bu olayların tesadüf olduğunu söylediğini belirtti. Ama Zehra Melis’in pedagogu ise çocuğun dahi olduğundan emin.

İlginizi Çekebilir