ABD Donanması, İran Sahil Güvenliğe Ateş Açtı! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 25 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

ABD Donanması, İran Sahil Güvenliğe Ateş Açtı!

ABD donanmasına ait bir gemi, Arap Körfezi kuzeyindeki bir İran Sahil Güvenlik Botuna uyarı ateşinde bulundu. Yapılan açıklamada, İran gemisinin ABD’ye ait gemiye 150 metre kadar yaklaştığı için uyarı ateşi açtığı belirtildi.

ABD Donanması: Uyarıları aldırmayınca ateş açtık

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, İran’a ait geminin ABD’ye ait olan gemiye 150 metre kadar yakınına geldiğini ve hemen ardından uyarı ateşi yapıldığını bildirdiler. Yetkililer, ABD Donanmasının uyarılarına rağmen dinlenmediğini aktardı.

Tekne Devrim Muhafızlarına ait

Yetkilinin yaptığı açıklamada: “İran Devrim Muhafızlarına bağlı tekne son sürat ilerliyor. Herhangi bir sinyale cevap vermedi. Uyarı ateşi açmaktan başka çaremiz yoktu.”

“Bölgede başka gemiler de vardı”

ABD’li savunma yetkililerine göre, olay sırasında uluslararası sularda her zamanki görevlerini yapan ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait başka gemiler de vardı. Savunma Bakanlığı yetkililerinden biri uyarı ateşinin “çarpışma ihtimalini önlemek için” yapıldığını ifade etti. İran Sahil Güvenlik botu, ABD’li yetkililere göre “provakatif eylemlerini” durdurdu ama bir kaç saat daha bölgede durmaya devam etti.

İlginizi Çekebilir