Senato ve Temsilciler Meclisi Anlaştı: ABD, Türkiye'ye F-35 Teslimatını Durdurdu — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Türkiye Kategorisi için tarafından 24 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.

Senato ve Temsilciler Meclisi Anlaştı: ABD, Türkiye’ye F-35 Teslimatını Durdurdu

ABD Kongresi’nin iki kolu olan Senato ve Temsilciler Meclisi, 716 milyar dolarlık değere sahip 2019 savunma harcamaları yasa tasarısının nihai hali üzerinde uzlaşma sağladı.

Varılan anlaşmada Türkiye’ye F-35 yeni nesil savaş uçağı teslimatının geçici olarak durdurulması da yer alıyor.

Anlaşma sonrasında ABD Savunma Bakanlığı’nın Türkiye-ABD ilişkilerinin durumuna yönelik bir raporu 90 gün içerisinde Kongre’ye sunması gerekiyor.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, teslimatın durdurulmasını istemiyor.

Mattis, her ne kadar “Türkiye’nin otoriter bir yönetime doğru kaydığına ve bunun insan hakları ile hukukun üstünlüğüne etkilerine dair Kongre’nin kaygılarını paylaşıyor olsalar da” F-35 projesinden çıkarılmasının tedarik zincirinde sıkıntı yaratacağını ifade etmişti.

116 tane sipariş edilmişti

Türkiye, dünyanın önde gelen silah üreticisi Lockheed Martin tarafından geliştirilen Müşterek Taarruz Programı kapsamındaki beşinci nesil savaş uçağı F-35 Lightning II projesine 2002 yılında dahil oldu.

Türkiye, F-35 savaş uçaklarının bazı parçalarını tedarik etmesinin yanı sıra filosuna eklemek için 116 adet uçak sipariş etti. Bu uçaklar için yapılacak toplam ödemenin 25 milyar dolar olduğu açıklandı.

F-35 projesinin web sitesinde yer alan bilgiye göre, bu projenin Türkiye’deki şirketlere toplam katkısı yaklaşık 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Projenin tedarikçileri arasında ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, AYESAŞ, Alp Havacılık, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) gibi şirketler yer alıyor.

Kaynak: 1