'Adalet Yürüyüşü' Korteji İstanbul'a 130 Kilometre Mesafede — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Siyaset Kategorisi için tarafından 1 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

‘Adalet Yürüyüşü’ Korteji İstanbul’a 130 Kilometre Mesafede

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından 15 Haziran’da Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nün 17. gününde. Yürüyüşteki katılımcı sayısı 20 bine dayandı. 

Yürüyüşün 17. gününe, Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Sakarya Kızılcıkorman mevkisinden yürüyüşe başladı.

Yürüyüş esnasında yol boyunca çok sayıda vatandaşın korteji alkışlarla selamladığı ve destek verdiği görülürken zaman zaman yoldan geçen bazı araçlardan AK Parti’nin seçim şarkısı Dombıra’nın çalındığı ve bazı vatandaşların korteje rabia işareti yaptıkları da görüldü.

Kılıçdaroğlu, bu reaksiyonlarla ilgili olarak “Biz her türlü baskıya ve provokasyona karşı hazırlıklıyız. 12 maddelik bir uyarı metni hazırlamıştık. Katılımcıların tamamı bu genelgeye uydular. Bütün katılımcılara yürekten teşekkürlerimi sunuyorum” demişti.

Kılıçdaroğlu, ayrıca AK Parti tarafından yaptırılan bir ankette toplumun yüzde 76’sının ‘Türkiye’de adalet olmadığı’ görüşünü belirttiği yönündeki haberle ilgili olarak şöyle konuştu:

“Eğer vatandaşların yüzde 76’sı ‘Bu ülkede adalet yoktur’ noktasına gelmişlerse 15 yıldır iktidarda olanların oturup düşünmesi lazım. Biz, adaletin ne kadar hayatî bir kavram olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu yürüyüşümüzün asıl teması adalet. Adaletin olduğu yerde gerginlik olmaz, kaos olmaz, güçlü ve vatandaşına hizmet eden devlet olur, yargı bağımsız ve tarafsız olur. Adaletin olduğu yerde iktidar yargıyı sopa olarak kullanamaz.”

‘Adalet Yürüyüşü’ kortejinin İstanbul Maltepe’ye yaklaşık 130 kilometre daha mesafesi bulunuyor.