Adım Adım Eriyoruz: Küresel Isınma Sonucu Antartika'da Devasa Buz Kütlesi Koptu — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Çevre, Dünya Kategorisi için tarafından 14 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Adım Adım Eriyoruz: Küresel Isınma Sonucu Antartika’da Devasa Buz Kütlesi Koptu

Kayıtlara geçmiş en büyük buzdağlarından biri, şimdiye kadar kaydedilen en büyük parça. 1 trilyon ağırlığındaki buzdağı Pazartesi günü Antartika’nın batı tarafından kopmuştu. New York şehrinin 7 katı kadar büyüklüğünde olan buzdağı su üzerinde hareket etmeye başladı.

6,000 kilometrelik alana yayılan buzul ana karadan böyle ayrılıyor.

 

Güney Kutbu ile Atlas Okyanusundaki en büyük buz sahanlığı Larsen C’deki çatlak tamamen kırıldı. Kopan kütlenin aralık ayında çatlağı büyümüştü. Bilim insanlarının aylardır yakından takip ettiği Larsen C buz sahanlığında oluşan 200 km’lik çatlak sonrasında büyük bir parça koptu. Bilim insanları bu buz sahanlıklarında yaşanan buz incelmesini küresel ısınmaya bağlıyor.

Buzdağı’nın şimdilik bütün olarak su yüzeyinde olması dolayısıyla gemilere zarar vermeyeceği düşünülüyor. Fakat…

Kopan buzdağına gelecekte ne olacağının tahmin edilmesinin zor olduğunu söyleyen, kopmayı inceleyen ekibinin başı Adrian Luckman, parçanın gelecekte tek parça halinde kalabileceğini ama zamanla parçalara ayrılma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve bu parçaların farklı yönlere dağılabileceğini söyledi. Çünkü bu kopma buz sahanlığının %10’unun kopmasına sebep oldu ve ardındaki parçaların hızla suya karışmasına neden oluyor.

Ayrıca kopan kopan parçanın bir süre koptuğu yerde rastgele çizgiler çizebileceği ve ve bir süre sonrada erimenin etkisi ile parçalara bölünebileceği ekip tarafından belirtildi.

En büyük etken Küresel Isınma.

ABC’nin haberine göre NASA IceBridge ekibi bu son kopmayı küresel ısınmaya direkt olarak ilişkilendirmese de, deniz seviyelerinde küçük bir yükselmeye sebep olacağını açıkladı.

Californiya Üniversitesi’nden Buzul Uzmanı Eric Rignot şöyle açıklıyor;

“Bu sahalarda meydana gelen buzul kopmaları daha büyük buzul kopmalarının meydana getirdiği devasa bir kaybın parçalarıdır. Bu daha uzun bir süreye yayılmış bir olaydır ve kesinlikle Küresel Isınmanın bir sonucudur.”

İngiliz buzul araştırma projesi MIDAS’ın bir parçası olan Swansea Üniversitesi’nden buzul uzmanı Martin O’Leary aynı fikirde değil.

Ona göre bu olay tamamen doğal bir durum. İngiliz Antartika araştırmalarının resmi sözcüsü de bu kopmanın küresel ısınmayla ilişkili olduğunu kesin kılacak delillerin bulunmadığını öne sürdü.

En önemli sorun ise kopan devasa parçanın daha da bölünerek küçüklü büyüklü parçalara ayrılması ve deniz ulaşımını tehdit etmesi.