Almanya 2018'de Doğumdan İtibaren Üçüncü Cinsiyeti Resmi Olarak Tanıyacak — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 9 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

Almanya 2018’de Doğumdan İtibaren Üçüncü Cinsiyeti Resmi Olarak Tanıyacak

Almanya’da bir kadının yaptırdığı kromozom testinden sonra, herhangi bir cinsiyete uyan kromozom çiftinin bulunmaması üzerine açılan davada karar verildi.

Almanya’daki Federal Anayasa Mahkemesi, hükümete kadın veya erkekten farklı olarak üçüncü bir cinsiyet opsiyonu sunulması konusunda bir kanun hazırlayıp onaması için 2018 sonuna kadar müddet verdi. Mahkeme, mevcut durumun interseks bireylere ayrımcılık oluşturduğunu da belirtti.

Artık doğumdan sonra verilen belgede üçüncü bir seçenekte yer alacak. Yeni yer alacak üçüncü cinsiyet seçeneğinin adının ‘inter’ ya da ‘çeşitli’ olması planlanıyor.

İnterseks derken?

İnterseks bireyler, cinsel yönelimden farklı olarak fiziksel ve genetik olarak da her iki cinsiyetin arasında yer alıyor. BM raporlarına göre dünyanın %1.7’si interseks olarak doğuyor. İnterseks doğan kişiler genellikle ağrılı ve geri dönüşü olmayan ameliyatlarla bir cinsiyete tabi tutulmaya çalışılıyordu. Fakat son yıllarda bu durum değişti. İnterseks kağıt üzerinde ve resmi olarak Avustralya, Hindistan, Yeni Zelanda, Nepal ve ABD’de tanınıyor ve çocuklar doğduğu anda interseks olarak doğum belgesi alabiliyor. Ayrıca Danimarka, Malta, İrlanda ve Norveç’te vatandaşlar herhangi tıbbi bir muayane olmaksızın, arzu ettikleri cinsiyette kayıtlara geçebiliyor ya da doğum belgelerinde cinsiyetlerini değiştirebiliyor.