Ankaralılar, BangaBandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı'nın İsmine Tepkili: Söyleyemiyoruz — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Değişik, Türkiye Kategorisi için tarafından 29 Mart 2018 tarihinde yayınlandı.

Ankaralılar, BangaBandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı’nın İsmine Tepkili: Söyleyemiyoruz

Ankara Çayyolu’ndaki bir bulvara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde verilen isim tartışılıyor.

Bangladeş’in ilk başbakanının adını taşıyan ‘Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı’ isminin uzunluğu ve zor telaffuz edilmesi nedeniyle insanlar tarafından tepki görüyor.

Vatandaşlardan gelen şikayetler ve imza kampanyasını Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı bir dilekçeyle ileten Çayyolu’na bağlı Ümit Mahallesi’nin muhtarı Ayşe Çalışkan, caddenin isminin Türkiye için önem taşıyan bir liderle değiştirilmesini talep etti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya çağrıda bulunan Çalışkan, “Bu bulvarın ismini ‘Atatürk’ veya ‘Mustafa Kemal’ olarak değiştirelim önerisinde bulundu. 

“Ambulans çağıracak derdini anlatamıyor”

Çalışkan, vatandaşların şikayetlerini su sözlerle anlattı:

“4 yıllık muhtarlık sürecimde en fazla şikayeti bu bulvarın isminin değişmesi konusunda aldım. Belediye, nüfus müdürlüğünde kayıt yaptıracak kişi oturduğu yeri telafuz edemiyor. Evinde misafir ağırlayacak, adres tarif edemiyor. Acil ambulans, itfaiye, polis çağıracak derdini anlatamıyor. İnsanlar artık bu trajikomik durumdan rahatsız olmaya başladı. Gökçek döneminde bu isim verilmişti Caddenin adı değişsin söyleyemiyoruz.