Araç Kullanırken Artık Kimse Uyuyakalmayacak — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Teknoloji Kategorisi için tarafından 26 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Araç Kullanırken Artık Kimse Uyuyakalmayacak

Letonya Merkezli bir şirket sayesinde, araç kullanırken uykuya dalmak tarihe karışacak. Steer adlı bileklik, aracı kullanan kişinin uykuya daldığını tespit ettiğinde, elektrik vererek sürücüyü kendine getirecek.

Bileğe takılan bir nevi bileklik gibi bir şey olan Steer, kalp atış hızı ve cilt iletkenliğini her an ölçen 16 sensör ile donatılmış. Size pek ikna edici gelmese de, geliştirici şirket uykuya dalacak biri için makul seviyede olduğunu söylüyor.

Steer her zaman daha iyi hissetmenizi sağlıyor

steer

Bileklik, kalp atışının düştüğünü tespit ettiği anda şiddetli bir titreşim ve sarı bir ışık ile uyarı veriyor. Bu sayede yeterli miktarda elektrik alan sürücü uyarılıyor ve kaza yapma ihtimali düşürülüyor.

Uykusu derin ve kalp atış hızı artmayan biri olduğunda ise, bileklik elektriğin şiddetini artırıyor. Yani bileklik kişiye göre elektrik ayarı yaparak kalp atışı normale dönene kadar elektrik vermeye devam ediyor. Yeterli miktarda elektriğin verilmesi ile, vücutta serotonin, kortizol ve diğer hormonların uyarılarak çalışması sayesinde sürücünün kendisini daha uyanık ve dinç hissetmesi hedefleniyor.

steer

Şu anda erken siparişte olan bilekliğin fiyat etiketi 116 dolar. Eylül ayında piyasaya çıkması planlanan bilekliğin orjinal fiyatı ise 231 dolar olacağı belirlendi.