Arama Kurtarma İçin Robot Yılan Üretildi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Teknoloji Kategorisi için tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Arama Kurtarma İçin Robot Yılan Üretildi

Deprem ve sel gibi afet bölgelerinde arama kurtarma çalışmaları adına insanlardan daha güvenilir olmaları sebebiyle drone ve cyborg gibi teknolojileri kullanılacak. Stanford Üniversitesi, bu teknolojileri daha da geliştirerek sürüngen, yumuşak bir yılan robot geliştirdi.

Robot yılan 100 kg yük taşıyabiliyor

robot yılan

Yumuşak malzemelerden yapılmış yılan, iç içe geçmiş bir tüp yapısına sahip. Bir tarafında pompa, diğer tarafında da kamera bulunan robot, şişirildiğinde kamera yönüne doğru büyüyor. Robot, bir tarafı diğerinden daha fazla şişirildiğinde, istediği yöne dönebilir ve gideceği yere kameradan aldığı bilgilere göre algoritmasıyla karar verebilir.

Robotun küçük olduğuna aldanmayın. Tam olarak 100 kg yük taşıyabilen yılan robot, kendi boyutunun 10’da 1’i kadarlık bir boşluktan kendini daraltarak geçebilme özelliğine sahip. Bir yükü çekmek veya itmek isterse, spiral oluşturarak kendini şişirebiliyor.

robot yılan

İlk prototip, ucuz plastik yapısından oluşmuş fakat konseptin ne denli işe yarar olduğunun kanıtlanmasıyla beraber, yeni versiyonlarında Kevlar gibi sert malzemeleri kullanmayı planlanıyor. Yeni versiyonda ek olarak, hava yerine basınçlı sıvı kullanılması planlanıyor. Böylece yardıma ihtiyacı olan biri olduğunda, zor durumdaki herhangi birine su yardımı yapılabilir.

Robot yılan ile ilgili bir videoya bakabilirsiniz:

İlginizi Çekebilir