• Arama Kurtarma İçin Robot Yılan Üretildi

  Teknoloji Kategorisi için tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  101

  Deprem ve sel gibi afet bölgelerinde arama kurtarma çalışmaları adına insanlardan daha güvenilir olmaları sebebiyle drone ve cyborg gibi teknolojileri kullanılacak. Stanford Üniversitesi, bu teknolojileri daha da geliştirerek sürüngen, yumuşak bir yılan robot geliştirdi.

  Robot yılan 100 kg yük taşıyabiliyor

  robot yılan

  Yumuşak malzemelerden yapılmış yılan, iç içe geçmiş bir tüp yapısına sahip. Bir tarafında pompa, diğer tarafında da kamera bulunan robot, şişirildiğinde kamera yönüne doğru büyüyor. Robot, bir tarafı diğerinden daha fazla şişirildiğinde, istediği yöne dönebilir ve gideceği yere kameradan aldığı bilgilere göre algoritmasıyla karar verebilir.

  Robotun küçük olduğuna aldanmayın. Tam olarak 100 kg yük taşıyabilen yılan robot, kendi boyutunun 10’da 1’i kadarlık bir boşluktan kendini daraltarak geçebilme özelliğine sahip. Bir yükü çekmek veya itmek isterse, spiral oluşturarak kendini şişirebiliyor.

  robot yılan

  İlk prototip, ucuz plastik yapısından oluşmuş fakat konseptin ne denli işe yarar olduğunun kanıtlanmasıyla beraber, yeni versiyonlarında Kevlar gibi sert malzemeleri kullanmayı planlanıyor. Yeni versiyonda ek olarak, hava yerine basınçlı sıvı kullanılması planlanıyor. Böylece yardıma ihtiyacı olan biri olduğunda, zor durumdaki herhangi birine su yardımı yapılabilir.

  Robot yılan ile ilgili bir videoya bakabilirsiniz:

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  101

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar