Artık Havalimanlarında 'Vücut Tarama Cihazı' Kullanılacak — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Teknoloji Kategorisi için tarafından 5 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Artık Havalimanlarında ‘Vücut Tarama Cihazı’ Kullanılacak

Havalimanlarında artık vücut tarama cihazı kullanıma geçecek. Aynı diş taraması yapılırmış gibi tarama yapılarak, görüntüler ekrana verilecek. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Atatürk havalimanına 10, Ankara ve İzmir için de 4’er vücut tarayıcı getirdiği öğrenildi.

Her şeyi bulabiliyor

Bu tarayıcılar sayesinde, insanların üzerlerindeki plastik, seramik ve sıvı da dahil olarak bütün maddeler görünebiliyor. Eğer insanların üzerlerinde her hangi bir şey var ise, operatör bu durumu güvenliğe bildiriyor ve maddelerin olduğu yeri de söylüyor. Biri bu cihazın içine girerse, sağlı ve sollu olarak iki kez dönmesi gerekiyor. Sonuç operatöre gözüküyor ve operatör de duruma göre hareket ediyor.

Vücut tarama cihazları, dış hatlarda pasaport kontrolünden sonra, iç hatlarda ise güvenlik kontrolü yapılan yerde kullanılacak.