• Atatürk’ün Kendi Parasıyla İran’dan Aldığımız Toprak Parçası ve Nahçıvan

  Tarih Kategorisi için tarafından 29 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  528

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk -hala- keskin zekasıyla bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bu olay Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ile ilgilidir.

  Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı özerk bir bölgedir fakat bu ülkeyle fiziki bağlantısı olmayıp Türk Devletleri arasında Türkiye ile kara sınırı bulunan tek toprak parçasıdır.

  Atatürk, Nahçıvan’ın özerk ve Azerbaycan’a bağlı kalmasına önem vermiştir. Nahçıvan’a “Türk Kapısı” demiştir ve Nahçıvan’la sınırdaş olabilmek için Dilucu’nda İran’dan toprak satın almıştır. Atatürk’ün İran’dan aldığı toprak ise şurası;

  Şimdi olayın asıl önemine gelelim, 1980’lerde Ermeni ve Azeriler arasında gerilim tırmanır. Üstüne SSCB’nin dağılması gerçekleşir. Bunun üstüne bölgeye Ermeniler saldırır. Fakat Nahçıvan bölgesinin insanı fakir ve techizatsızdır. Ermeni birlikleri Ruslardan temin ettikleri donanımlı silahlarla Nahçıvan’a saldırır.

  Saldırıların yoğunlaştığını ve Nahçıvan’ın düşme ihtimalini gören dönemin Türk hükümeti, bu sınır kapısından silah, techizat, sağlık yardımı yapar, bölge insanı güçlenir ve topraklarını korur. En nihayetinde Sovyet Rusya’nın dağılması sonrasında özerk bir bölge olarak bağımsızlığını ilan eder.

  Şimdi ise Türki Cumhuriyetler ile komşu tek kara parçamız olan Nahçıvan ile Dilucu Sınır Kapısı ile bağlantı kuruyoruz. Nahçıvan halkı ise Atatürk’ün yıllar önce stratejik zekasını konuşturup aldığı o toprak parçası ile hayata tutunmuş.

   

  Kaynaklar: 1 2 3

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  528

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar