Atılan Çöplerde Yenilik: Atıklar Bundan Sonra İstanbulkart'a Kredi Yükleyecek — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Çevre Kategorisi için tarafından 9 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Atılan Çöplerde Yenilik: Atıklar Bundan Sonra İstanbulkart’a Kredi Yükleyecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni bir yönteme imza atıyor. Metal ve plastik atıkların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla şehrin farklı yerlerine 100 adet mobil otomat yerleştircek ve bu otomatlar aracılığıyla insanlar istanbulkart’a kredi yükleyebilecek.

Elektronik arayüzlü olan bu otomatlar insanların getirdiği atıklar sayesinde çalışacak. Kağıt ve metali birbirinden ayırt eden bu otomat farklı bir çöp atığı konulursa kabul etmeyecek.  Geri dönüşüm yerine konulan atık sensörler tarafından tanınacak ve insanları sesli ve görüntülü yönlendirdikten sonra otomatlar konulduğu atığı sindirdikten sonra depolayacak ve ekonomik değeri ne kadar ise istanbulkart’a o kadar kredi tahsil edecek. Sonra otomatlardan geri dönüşüm firmalarına gönderilecek. Bu yöntem sayesinde hem geri dönüşüm atıkları boşa gitmeyecek hemde insanlar kredi fırsatından yararlanabilecekler.

İlginizi Çekebilir