Ay'da Azımsanmayacak Kadar Suya Rastlandı! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim Kategorisi için tarafından 25 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Ay’da Azımsanmayacak Kadar Suya Rastlandı!

Dünyanın uydusu Ay’da tahmin edilenden fazla ölçüde su olduğu öğrenildi.

Gezegenimizin uydusu olan Ay’da, yüzeye saçılmış volkanik tortularda hafife alınmayacak kadar su olabileceği açıklandı.

ay

Medya haberlerine göre, Brown ve Hawaii üniversitelerinden bilim insanları, uydu verileriyle sürdürdüğü çalışmada, Ay’ın içinden gelen magmanın patlamasıyla oluşan cam kürecikleri bulundurduğu düşünülen ve önceki dönemlerden kalan volkanik tortularda büyük ölçüde suyun hapsolarak kaldığını işaret etti.

ay

Neticeyi “Nature Geoscience” dergisinde paylaşan, Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) fon sağladığı araştırma bünyesinde bilim insanları, yörüngesel spektrometre ile Ay’dan seken ışığın ölçümünü yaptı.

ay

Ay’ın yüzeyinden yansıyan ve yüzeyin soğurduğu ışığın dalga boylarını gözlemleyen bilim insanları, hangi mineral ve bileşimlerin bulunduğu konusunda bilgilenmiş oldu.

ay

Ay’ın yüzeyinin, gün içerisinde özellikle de volkanik tortuların olduğu bölgelerde ısındığını göz önüne alan bilim insanları, yörüngesel spektrometre incelemelerinden hariç olarak, Apollo misyonlarının Dünya’ya getirdiği örneklerde ölçümler yapıldı.

ay

Bilim insanları, Apollo 15 ve 17’nin iniş yaptığı bölgelerin etrafındakiler de dahil olarak, daha önce haritaya dökülen yüzeydeki büyük volkanik tortuların hemen hemen hepsinde su izine rastlandı.

ay

Araştırmalar, Ay’ın kabuğunun su tarafından zengin olduğunu gösterdiği doğrultusunda.

ay

Büyük gezegenlere yerleşmeden daha küçük gezegenlere geçiş yapılarak, daha büyük kolonili yaşama hazırlık adımı atılabilir. Büyük gezegenlere yaşam yönünden daha gelişmiş olarak başlanması için ön ayak olabilecek bir fırsat doğmuş olur.