Bilim İnsanları: "Arkadaşlarımızla Beyinlerimiz Ortak Çalışıyor" — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim Kategorisi için tarafından 20 Şubat 2018 tarihinde yayınlandı.

Bilim İnsanları: “Arkadaşlarımızla Beyinlerimiz Ortak Çalışıyor”

Araştırmacılar, arkadaşlarımızla beynimizin ne kadar ortak çalıştığına dair bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışmanın sonuçları ise oldukça şaşırtıcı çıktı.

New Hampshire’daki Dartmouth College’da bulunan ekip, yaklaşık 279 lisansüstü öğrencinin arkadaşlık ve sosyal bağlarını inceledi. Karşılıklı olarak bildirilen sosyal bağlara dayalı olarak birey çiftleri arasındaki toplumsal mesafeyi tahmin ettiler.

Deneyde; bireylere resimler, videolar vb. materyaller gösterilerek, tepkileri incelendi.

Öğrenci çiftlerin sinirsel tepkileri karşılaştırıldığında, yakın arkadaşların diğerlerine kıyasla benzer bir beyin aktivitesi desenine sahip oldukları oraya çıktı. Araştırmacılar, öğrencilerin sağlak veya solak olmaları dışında, yaş, cinsiyet, etnisite ve uyruk gibi değişkenleri kontrol etseler dahi, arkadaş çiftleri arasındaki benzerlik çok belirgindi.

Araştırmanın ortak yazarından Prof. Dr. Thalia Wheatley, “Biz sosyal bir türüz ve yaşamımızı başka yaşamlara bağlıyoruz. İnsan beyninin nasıl çalıştığını anlamak istiyorsak, beyinlerin bir arada nasıl çalıştığını – zihinlerin birbirlerini nasıl şekillendirdiklerini – anlamalıyız.” diyor.