Bir Sızıntıyla Hayalet Şehre Dönüştü: Çernobil — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Çevre, İçerik Kategorisi için tarafından 2 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Bir Sızıntıyla Hayalet Şehre Dönüştü: Çernobil

26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Kiev şehrinde ülkemiz dahil bir çok Avrupa ülkesini derinden etkilemiş, Dünya’nın en büyük felaketlerinden biri yaşandı.

Çernobil nükleer santralinde 4. Reaktörde meydana gelen bir arıza sonucunda atmosfere ve tüm Dünyaya çok tehlikeli gazlar salındı.

Bu olay pek çok insanın anında, pek çok insanın ise radyasyona maruz kalıp zaman içerisinde kanser olmasına ve hayatını kaybetmesine neden oldu.

Bölgede 30 yıl geçmiş olmasına rağmen çok büyük seviyelerde radyasyon mevcut ve bu sağlık için çok tehlikeli.

Günümüzde ise Çernobil’de yüzlerce görevli ve asker çalışıyor. Giriş çıkışlar sıkı denetim içerisinde ve ve Çernobil içerisinde zaman geçirirken uymanız gereken kurallar var. Bölge içerisinde hiçbir şeye dokunamazsınız, hiçbir hayvana yaklaşamazsınız, hiçbir eşyanızı yere bırakamazsınız, radyasyon cihazının alarm vermeye başladığı yerlerde duramazsınız, açık alanda hiçbir şey yiyemezsiniz.

0.10 ile 0.30 arası radyasyon seviyeleri normal olarak nitelendirilir. Olayın yaşandığı gün bu değer normalin on beş bin kat yukarısına çıkmıştı. Bu seviyede ki radyasyona yalnızca birkaç saniye maruz kalmak bir kişinin ölmesi için yeterli fakat olaya ilk yardımı yapan reaktör görevlileri ve olay anında çıkan yangını söndürmek için gelen itfaiye ekipleri bunu bile bile daha kötü bir patlama yaşanmaması için kendi hayatlarını tehlikeye atarak çıkan yangını söndürmeye çalıştılar.

O ekip olmasaydı tekrar bir patlama olma ihtimali çok yüksekti, bu patlama Avrupa’nın neredeyse tamamını yok edecek bir boyutta olurdu.

Nükleer santralde olayın yaşandığı gün bine yakın otobüs derhal Çernobil’e geldi ve insanlara evlerini terk etmeleri için yalnızca 2 saat verildi. Şehirde yaşayan elli bin kişi o gün evlerini terk ettikten sonra bir daha oraya asla dönemedi. Tüm hayatlarını arkalarında bırakarak yaşadıkları yerlerden ayrılmak zorunda kaldılar.

Patlama yapan reaktörün çatısı temizlendikten sonra reaktörün etrafı binlerce ton beton ve metal parça ile kapatıldı. 30 yıl geçmesine rağmen bu bölge hala çok tehlikeli.

İlk müdahale yapan ekibin ölümcül seviyede radyasyonlu giysileri hala, Çernobil’de bulunan bir hastanenin bodrum katında. Devlet girişi kum ile kapatmış fakat o bölgeyi iyi bilenler hala başka bir giriş olduğunu söylüyor.