Bob Geldof, Dublin Özgürlük Ödülü'nü İade Ediyor Gerekçe Arakanlı Müslümanlar — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Kültür Kategorisi için tarafından 13 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

Bob Geldof, Dublin Özgürlük Ödülü’nü İade Ediyor Gerekçe Arakanlı Müslümanlar

İrlandalı müzisyen ve insan hakları savunucusu Bob Geldof, İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin Belediyesi’nin verdiği Özgürlük Ödülü‘nü iade edeceğini söyledi.

Myanmar’ın fiili lideri Aung San Suu Kyi‘de Bob Geldof ile Özgürlük Ödülü’ne layık görülmüştü. Myanmar’da Müslümanlara yönelik saldırılardan ötürü Aung San Suu Kyi ile aynı ödüle layık görüldüğü için “utanç” duyduğunu söyleyen Bob Geldof yaptığı yazılı açıklamada, “Suu Kyi’nin kentimizle bağdaştırılması hepimiz için utanç vericidir. Kendisini onurlandırdık, ancak şimdi yaptıklarıyla hepimizi dehşete düşürüyor ve utandırıyor” dedi. Geldof, ödülü Dublin Belediyesi’ne götürerek iade edeceğine de sözlerine ekledi.

Myanmar’ın Arakan eyaletinde Ağustos ayında kuruluş amacını “devletin Müslümanlar üzerinde uyguladığı zulmü durdurmak” olarak açıklayan Arakan Rohingya Kurtuluş Örgütü (ARSA) tarafından 20’den fazla karakola düzenlenen saldırıyla şiddet olayları yeniden arttı.

Hükümet, operasyonların güvenliği sağlamayı amaçladığını ve sivillerin hedef alınmadığını söylüyor.

Uluslararası örgütler ve insan hakları savunucuları ise ordunun operasyonlarda ordunun sivil halkı hedef aldığı ve bazı köyleri yaktığını söylüyor.

Kaynak: BBC

İlginizi Çekebilir