Buzullar Eridikçe Daha Önce Görülmemiş Virüs Türleri Ortaya Çıkıyor — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Çevre, Dünya Kategorisi için tarafından 27 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Buzullar Eridikçe Daha Önce Görülmemiş Virüs Türleri Ortaya Çıkıyor

Küresel ısınma raporlarına göre gezegenimiz yaralarını sarıyor. Ozon tabakasındaki delik git gide küçülüyor. Fakat görünen o ki, bu hiç yeterli değil. Çünkü buzul erimeleri son hızla devam ediyor. Öyle ki Sibirya ve Alaska’da onbinlerce yıldır buz altında kalan topraklar gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Sibirya ve Alaska’da eriyen buzullarda, insanlığın daha önce karşılaşmadığı virüs ve bakteri türleri ortaya çıkmaya başladı.

Sibirya’da bulunan, 30.000 yıl yaşındaki ‘pithovirus’ adı verilen virüs.

Hatta geçen Ağustos ayında Sibirya’da 12 yaşında bir çocuk eşi görülmemiş bir şarbon hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

Durum böyle olunca tehdit sinyalleri çalmaya başladı. Bilim insanları bu bakteri ve virüslere karşı nasıl önlem alınabilir onu tartışıp, araştırıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nden Prof. Berat Haznedaroğlu da bu alanda çalışan isimlerden biri. Haznedaroğlu, “Ortaya bir bakteri ya da virüs çıkabilir ancak bunun insanları ya da hayvanları ne kadar etkileyeceğine cevap vermek çok zor” diyor.

Bakteriler, baş düşmanları antibiyotiklere karşı büyük bir direnç kazanıyor. Durum gösteriyor ki insanlık, yeni mikroorganizma türlerine hazır değil.

Almanya’daki Max Planck Deniz Mikrobiyolojisi Enstitüsü’nde çalışan araştırmacı Burak Avcı konu hakkında şunları söylüyor: “Dünya Sağlık Örgütü, şubat ayında yaptığı açıklamada, bazı bakterilerin antibiyotiklere dirençli hale geldiğini ve acilen yeni antibiyotiklere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Halihazırda insan sağlığını tehdit eden bakterilere karşı koyabilecek antibiyotiğimiz yokken, küresel iklim değişikliğiyle tekrar canlanabilecek ‘eski’ bakterilerle nasıl başa çıkacağımız tam bir muamma.”