Çin Halk Cumhuriyeti'nin 'Çok Akıllı' Otoyol Projesi Geleceğe Işık Tutuyor — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Teknoloji Kategorisi için tarafından 1 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ‘Çok Akıllı’ Otoyol Projesi Geleceğe Işık Tutuyor

Çin’in Jinan kentinde yapımı gerçekleşen otoyol, birçok konuda oldukça akıllı. Üzerini kaplayan paneller sayesinde güneş enerjisi elektriğe çevrilip; otoyol ışıkları, işaret levhaları, gözetleme kameraları ve tünel gibi elektrik ihtiyacı olan şeyler için kullanılıyor.

Otoyolun gelecekte, üzerinde bulunan paneller sayesinde elektrikli otomobillere kablosuz şarj imkanı sunması planlanıyor. Ayrıca karı eritmesi ve kablosuz internet servisi vermesi de planlanıyor.

Otoyol, üç katmanla oluşturuldu. En üstteki katmanda, asfaltın taşıdığı yapısal özellikleri gösteren saydam bir beton var. Ortadaki katman, ‘ağırlığı taşıyan kısım’ olarak ifade edilen güneş panellerinden oluşuyor. En alt katman ise güneş panellerini topraktan ayırma görevi görüyor. Otoyol orta büyüklükteki kamyonları taşıyabilecek kadar dayanıklı olacak.