Çinlilerden Yanmayan ve Islanmayan Kağıt — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Teknoloji Kategorisi için tarafından 19 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Çinlilerden Yanmayan ve Islanmayan Kağıt

Acil durumlarda kesinlikle kurtarılması gereken evraklar artık yangından veya sudan dolayı zarar görmeyecek. Çinlilerin ürettiği kağıt, 200 derecelik ateşe dayanmakla kalmıyor, üstelik su da geçirmiyor.

Çin medyasının haberlerine göre, Çin Bilimler Akademisi Şanghay Seramik Enstitüsü araştırmacıları, yaklaşık olarak 10 yıldır üzerinde çalıştıkları süper dayanıklılık seviyesindeki kağıtları, dünya piyasasına sunmaya hazırlanıyorlar.

Yanmayan ve ıslanmayan kağıt

Sıradan bir kağıt, normal şartlar altında ıslandığında buruşur, yırtılır ve eski haline gelemez ve ateşe tutulduğunda da kül olur. Kağıt, uzun dönemlerde saklanması gereken belgeleri veya sanat eserlerini barındırmak için uygun bir yol değil fakat, başka bir alternatifi de bulunamadığı için günümüze kadar kağıt kullanıldı.

yanmayan ve ıslanmayan kağıt

Çin medyasına açıklama yapan araştırmacı Zhu Yingjie; “Hazırladığımız kağıdın kaligrafiden tutun, reklam panolarına kadar birbirinden farklı birçok sektörde kullanılacağını ve insanlara faydalı olacağını ümit ediyoruz. Artık yangın veya su baskını gibi tehlikeleri düşünmeye gerek kalmayacak, bu süper kağıt yüzyıllarca sağlam kalabilecek.” ifadelerini kullandı.

Kağıt, 200 derece ateşe ve suya dayanıklığından ziyade, anti bakteriyel özelliği taşıyor ve bu da normal kağıtlara göre daha sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Uluslararası prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte üç yıl içinde seri üretime geçilmesi planlanıyor.

yanmayan ve ıslanmayan kağıt

Piyasaya sürülecek ilk örnekler, ilk zamanlarda normal bir A4 kağıdına göre biraz daha pahalı olacak fakat, seri üretim ile zaman içinde bu fiyatın normal bir A4 kağıdı kadar ucuz olacağı düşünülüyor.