Çok İsteniyordu Geliyor: Hayvanlara Yönelik Şiddete Hapis Cezası Yolda — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Türkiye Kategorisi için tarafından 10 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Çok İsteniyordu Geliyor: Hayvanlara Yönelik Şiddete Hapis Cezası Yolda

Ülkemizde hayvanlara yönelik şiddet, ‘suç’ yerine ‘kabahat’ sayılıyor. Yalnızca, sahipli hayvanların “mal” olarak değerlendiriliyor ve öldürülmeleri halinde Türk Ceza Kanunu’ndaki “mala zarar verme” suçundan işlem yapılıyor.

Hayvanlara kötü muamele, şiddet ve daha iğrenç şeyler gördüğümüz yıllar boyunca, sivil toplum örgütleri yasanın düzenlenmesi konusunda birçok çalışma yürüttü.

Yıllardır istenen yasa ise geçtiğimiz günlerde torba taslağa dönüştürüldü. Milliyet’in yaptığı haberle, taslak kamuoyuna yansıdı.

Taslağa göre Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikler şöyle:

  • Sahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldürene 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkacak.
  • Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldürene 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis olacak.
  • Hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.
  • Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikayetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Orman ve Köyişleri Bakanlığı tarafından başsavcılığa yazılı başvurusuna bağlandı. Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek.

İlginizi Çekebilir