Cumhurbaşkanlığı'na Abdullah Gül Aday Olacak Mı? — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Siyaset Kategorisi için tarafından 19 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı.

Cumhurbaşkanlığı’na Abdullah Gül Aday Olacak Mı?

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim önerisinden sonra yapılan kulisler ve görüşmeler sonucunda karara varılmıştı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında erken seçim kararının alındığını söylemiş ve tarih olarak 25 Haziran’ı işaret etmişti. Yani hem Cumhurbaşkanlığı hem de Genel Seçimler 25 Haziran’da yapılacak.

Vakit kısıtlı olduğu için partiler, açıklama gelir gelmez çalışmalara başlamışlardı. En önemli konu başlıklarından birisi de muhalif kanadın hangi Cumhurbaşkanı adayını çıkartacağı oldu.

Partilerden yapılan açıklamaya göre ilk turda her parti kendi adayını çıkartacak gibi görünüyor. Fakat eğer seçim ikinci tura kalırsa muhalif kanat ortak bir aday çıkartacak.

Abdullah Gül aday mı?

Tüm Türkiye’de -erken seçim kararı alındıktan sonra- ortak bir soru işareti oluştu; “Abdullah gül aday olacak mı?”

Saadet Partisi’nin Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere sokma hevesi oldukça yüksek. Bu konuda Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Biz diyaloğa açığız. Herkesle görüşeceğiz. Şu anda muhalefetteki partilerle de görüşeceğiz. Sayın Abdullah Gül ile bir fırsat olduğu takdirde görüşeceğiz. Başka birçok insanla görüşüyoruz. Fikirlerini, düşüncelerini bize takdim etmek isteyenler olursa onlarla da görüşüyoruz.” karşılığını veriyor.

“Abdullah Gül baskıdan ötürü aday olmayacak”

Kulislerde çokça konuşulsa da yılların siyasetçileri ve Abdullah Gül’ü yakından tanıyanlar, onun aday olmayacağına yüksek ihtimal veriyor. Buna en önemli sebepler olarak; ailesi ve kendisine yapılacak baskı, FETÖ ile ilgili adına çıkartılabilecek söylemler, AKP’ye ihanet söylemleri ve herhangi bir partiye üye olmaması gösteriliyor.

Abdullah Gül’ün hala aktif siyasette kendine yer bulması ve toplum üzerindeki sempatisi dikkate alındığında da Erdoğan’ı seçimlerde en çok zorlayabilecek ismin, o olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu nedenle başta ideoloji ve yetiştiriliş açısından en yakın olduğu parti Saadet başta olmak üzere muhalif partilerin Gül’ün yakasını çabuk bırakmayacağı öngörülüyor.

Görünüyor ki Cumhurbaşkanı adayları resmileşene kadar daha çok “Abdullah Gül aday mı?” sorusunu göreceğiz.