Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bu Son Konferanstır — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Gündem Kategorisi için tarafından 1 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bu Son Konferanstır

Bakan Çavuşoğlu, İsviçre’nin Crans-Montana kentinde devam eden Kıbrıs Konferansı’na yönelik açıklamalarda bulundu.

Konferansın durumu hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, “Bu konferans bize göre nihai bir konferans. Bir mutabakat olacaksa, çözüm olacaksa olacak, olmayacaksa da artık bu işi uzatmanın bir anlamı yok. Başından beri bunu söylüyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) de bunu söylüyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti heyeti de başta Cumhurbaşkanı Akıncı ve hükümet de başından beri bunu söylüyor. Dolayısıyla biz bu anlayışla Crans-Montana’ya geldik.” dedi.

“Rumlar Tarafı Hayalden Uyanmalı”

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rum tarafının beklentisi, garantiler tamamen kalksın, Ada’da Türk askeri kalmasın yönünde. Bu bir hayaldir. Bu hayalden uyanmaları lazım. Bugün Akıncı ile ve dün KKTC’deki parti liderleri, Türk askerinin önemini vurguladılar. Böyle bir düşünceleri varsa, bir sonraki oturumda kabul edilebilir fikirlerini paylaşsınlar. İttifak anlaşmasını, Rum tarafı ve Yunanistan’daki cuntacılar öldürdüler. Geçmişten ders alarak, Kıbrıs’ta çözüm olacak mı olmayacak mı bunu değerlendiriyoruz.”