Donald Trump, İsrail'in Başkenti Olarak Kudüs'ü Tanıyacak — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Gündem Kategorisi için tarafından 6 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı.

Donald Trump, İsrail’in Başkenti Olarak Kudüs’ü Tanıyacak

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması talimatını verdiğini açıklayacağı belirtildi.

İsrail’in başkent durumu biraz karışık. İsrail, Doğu Kudüs’ü 1967 Altı Gün Savaşı sonrasında işgal etmiş ve ‘tek taraflı’ başkent ilan etmişti. ABD’nin İsrail Büyükelçiliği ise fiili başkent Tel Aviv’de bulunuyor. Fakat İsrail,“uluslararası toplum tarafından tanınmayan” başkenti Kudüs’ü hem resmi hem de fiili olarak başkent ilan etmek istiyor.

Trump yönetiminden yapılan açıklamada, büyükelçiliğin taşınma sürecinin zaman alabileceği ifade edilirken Kudüs’ün başkent olarak tanınmasının, şehrin tarihi olarak Yahudilerin başkenti olduğu gerçeğinin tanınması olduğu anlamına geldiği belirtildi. Ayrıca yetkili, “Tel Aviv’deki elçilikte yaklaşık bin personel çalışıyor. Onları bugün Kudüs’e taşıyabileceğimiz herhangi bir yerleşke bulunmuyor. Bu yeri bulmak, güvenlik endişelerini gidermek ve binayı inşa etmek zaman alacaktır” ifadelerini kullandı.

“Kırmızı çizgimizdir!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili olarak AKP grup toplantısında yaptığı açıklamalarda sert ifadeler kullanmıştı. Erdoğan “Kudüs kırmızı çizgimizdir” vurgusunda bulunarak İsrail ile tüm diplomatik ilişkilerin kesilebileceği açıklamasında bulunmuştu.

Macron endişeli

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin tek taraflı olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ihtimalinin endişe verici olduğunu kaydetmişti. Trump ile bir telefon görüşmesi yaparak bu endişesini ileten Macron, Kudüs’ün statüsüne ilişkin kararın Filistin ve İsrail tarafları arasında yürütülecek barış görüşmelerinde ele alınması gerektiği vurgulamıştı.

Hamas, İsrail’in Kudüs’ü başkenti olarak ilan etmesi durumunda yeni bir ‘intifada’ başlatacağını belirtmişti.