Dünyayı Sarsan 'Paradise Papers' Belgelerinden Başbakan Binali Yıldırım'ın Oğullarının İsimleri Çıktı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Gündem Kategorisi için tarafından 7 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

Dünyayı Sarsan ‘Paradise Papers’ Belgelerinden Başbakan Binali Yıldırım’ın Oğullarının İsimleri Çıktı

Malta Cumhuriyeti, sağladığı hukiki esneklikler ve düşük vergi oranı ile dünyanın birçok yerinden şirketlere ev sahipliği yapıyor. ‘Off-Shore’ yapan yani kısacası vergi kaçırmak isteyen şirketler, Malta’da açtıkları paravan şirketlerle ticaret yapıyorlar.

Malta’da faaliyet gösteren off-shore şirketleri ile ilgili zaman zaman gizli belgeler yayınlanıp, yapılan işlemler ifşa ediliyor.

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının, off-shore hizmet sağlayıcıları Appleby ve Asiaciti ile gizlilik politikası uygulayan 19 farklı yargı yetkisi alanındaki, hesaplarını ifşa eden Paradise Papers’a göre, Malta’da Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları, dayısı ve yeğeniyle bağlantılı olan toplam sekiz şirket bulunuyor.

Yayınlanan belgelere göre Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Bülent  ve Erkam Yıldırım’ın Malta’da, Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited adlarında 5 adet şirkette büyük oranda hisseleri bulunuyor. Bu şirketlerin faaliyet alanları; gemi, yat, bot ve her türlü deniz taşıtının alım satımı ve yönetimini gerçekleştirmek veya bu işlemler için üçüncü şahıslara kredi temin etmek olarak kaydedilmiş.

Başbakan’dan konu ile alakalı açıklama geldi