Endonezya Yetti Artık Diyerek Başkentini Değiştiriyor! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 10 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Endonezya Yetti Artık Diyerek Başkentini Değiştiriyor!

Endonezya, eşine az rastlanmış bir projeye imza atıyor. Dünyanın en büyük ada ülkesi, aldığı kararla başkentinin yerini değiştiriyor.

Endonezya’nın şu anki başkenti Cakarta’nın bulunduğu Java Adası, her yıl 25 santimetre kadar suyun altına gömülüyor. Ayrıca ada 8,5 milyon kadar olan nüfusu kaldıramıyor. Hem şehir çok kalabalık hem de trafik yoğunluğu doruk noktalarda.

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko ‘Jokowi’ Widodo geçtiğimiz günlerde başkent değişikliğine gideceklerini doğruladı. Endonezya Ulusal Kalkınma ve Planlama Bakanı Bambang Brodjonegoro,  başkentin 2018 ya da 2019 yılları arasında değişebileceğini ve bu konu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İlk olarak 1957’de dönemin başkanı Suharto tarafından ortaya atılan başkent değişikliği konusu bugüne kadar tartışılmıştı.

Yeni başkent adayları arasında en favori şehirler Palangkaraya ve Jonggol. Görünen o ki büyük ihtimal Endonezya’nın yeni başkenti Palangkaraya olacak. Cakarta ise bizde ki İstanbul gibi ülkenin büyük finans merkezi olmayı sürdürecek.