Eski Sevgilisinin Fotoğrafını Kaldırmadı: Yargıtay 4 Yıla Kadar Hapis Cezası Verilmesini İstedi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Sosyal Medya, Türkiye Kategorisi için tarafından 25 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

Eski Sevgilisinin Fotoğrafını Kaldırmadı: Yargıtay 4 Yıla Kadar Hapis Cezası Verilmesini İstedi

Hürriyet’ten Nurettin Kurt’un haberine göre U.M. isimli erkek, kız arkadaşı G.B.’ye birlikte çektirdikleri fotoğrafları Facebook hesabından paylaştı.

Çift ayrıldıktan sonra G.B., fotoğrafların kaldırılmasını istedi. Kaldırılmayınca da eski sevgilisine dava açtı.

İstanbul Anadolu 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi erkek sanığa beraat kararı verdi. Karara gerekçe olarak ‘bir süre arkadaşlık yapan sanığın katılanla beraber çekilmiş olduğu fotoğrafın Facebook sitesine yüklediği tarihin ve katılanla ayrıldıktan sonra rızası dışında yükleyip yüklemediğinin tespit edilemediği, böylece şüpheden sanığın yararlanması ilkesi gösterildi.

Ancak dava temyiz edildi. Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Sanığın TCK. 136’ncı maddesindeki, ‘kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması’ gerektiği bildirildi.

Mahkeme tekrar beraat verdi, Yargıtay yeniden bozdu


Yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına direnerek ikinci defa beraat kararı verdi.

Dosya bu kez Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na geldi. Burada ise Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi’nin verdiği kararı oybirliğiyle onadı. Sanığın 1 ila 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması yönünde karar verdi.