Facebook Hakkında Büyük Bir Skandal Daha Patladı! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Sosyal Medya Kategorisi için tarafından 18 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.

Facebook Hakkında Büyük Bir Skandal Daha Patladı!

Facebook, kullanıcıların paylaştığı gönderileri yapay zeka eşliğinde kontrol ediyor ve filtreliyor. Ancak bu tarz algoritmalar dışında, Facebook içinde moderatörler de çalışıyor. Bu moderatörler, sosyal ağı insan eli ile denetliyor. Rahatsız edici gönderileri silmek de bu moderatörlerin görevlerinden biri.

Sosyal Ağın Sırları isimli belgeselde Facebook’un da hizmet aldığı Dublin merkezli bir moderatörlük firması olan CPL Resources’in şüpheli eylemlerini açıklanıyor. Bu belgeselde; Facebook’a moderatörlük hizmeti veren bir gazeteci de ismini gizleyerek, skandal itiraflara imza atıyor.

Gazetecinin itiraflarına göre, doğal olarak en çok etkileşim alanşiddet, ırkçılık ve bağnaz söylemler içeren gönderiler Facebook tarafından kitle çekmek için silinmiyor ve göz ardı ediliyor. Yaşı küçük kullanıcıların bu gönderileri görmesi de Facebook’un umrunda olmuyor. Hatta Facebook bu tarz gönderileri de öne çıkarıyor.

Belgeselin ardından gelen tepkiler üzerine Facebook bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamanın en dikkat çekici kısımları şöyle:

“Bu hataları inanılmaz derecede ciddiye alıyoruz ve dikkat çeken gazetecilere minnettarız. Tam olarak ne olduğunu araştırıyoruz, böylece bu sorunların tekrarlanmalarını önleyebiliriz. Örneğin, Dublin’deki tüm moderatörlerin yeniden eğitim oturumu yapmalarını ivedilikle talep ettik. Aynı şeyi küresel olarak da yapmaya hazırız.”

Gerçekliği Facebook’un yaptığı açıklama ile kesinleşen bu skandal, sosyal ağların ticari amaçlar uğruna nasıl “şeytanlaştığını” gözler önüne seriyor.

Facebook 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolara satın almıştı.