Game of Thrones 7. Sezon 1.Bölüm Detaylı İnceleme — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Game of Thrones Kategorisi için tarafından 17 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Game of Thrones 7. Sezon 1.Bölüm Detaylı İnceleme

Uzun bir bekleyişin ardından gönlümüzün efendisi, biriciğimiz Game of Thrones’umuza kavuştuk. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber, sıcak bir yaz gününde iliklerimize kadar soğuğu hissetik. Çünkü “Winter is Here.” Diziyi önce 6. sezonun özeti mahiyetinde ufak bir video ile açtık. Geçiş bölümü özelliği taşıyordu ve çok hızlı gittiğimizi düşündüm izlerken. Muhtemelen aksiyon sezonun son bölümlerine doğru artacak. Gelin şimdi bölümü ve gelecek fragmanı inceleyelim.

Öncelikle, Game of Thrones bölüm incelemeleri her hafta ilk olarak NelerOlduNeler.com’da Unutmayın! 😊

1-) Başlayalım incelememize! İlk sahnede Walder Frey’i daha doğrusu Arya Stark’ı ziyafet verirken görüyoruz.

Kızıl Düğüne katılıp merhum Kralımız Robb’un kanını dökenlere Walder Frey’in yüzüyle ufak bir konuşma yapan Arya gerçekleri bir bir haykırırken bizde sevinçten dört köşe olduk. Suikastçı kimliğini fazlasıyla benimseyen Arya bütün düşmanlarını toptan zehirleyerek kısa yoldan kurtuldu. Walder’in eşini öldürmemesi ise takdire şayan bir hareketti. Önceki sezon Cersei’nin koca mahalleyi suçlu-suçsuz ayrımı yapmadan yaktığını düşünürsek… Arya’nın Kuzeye gitmesini beklerken Güneye gitmesi açıkcası beni şaşırttı. Zira bu sezon gördüğümüz gibi herkes ayaklı gazete gibi mübarek. Winterfell’in geri alındığını duyup dönmesi gerekti. Yolda Lannister askerleri ile karşılaştığında korkmadım desem yalan olur. Neyse ki askerler helal süt emmiş ana kuzuları çıktı.

2-) Gece Kralı bütün heybetiyle ordusu ile Duvar’dan önceki kalan son savunma yerlerinden biri olan Kıyıdaki Doğu Gözcüsüne gitmekte.

Ordusu günbegün büyüyen Gece Kralı devleri de kadrosuna almış gözüküyor. Kuzeyin Kralı Jon Snow(ya da Stark mı demeliyim?) doğru bir tahminde bulunarak ekibi ile Doğu Gözcüsüne gidecek belli ki.

3-) Westeros Tanrıları kadrosuna atanan biricik Bran Stark’ımız sonunda Duvar’a geldi.

Edd ve diğer gece nöbetçileri tarafından karşılanan Bran-Meera ikilisinin bir sonraki hedefleri Winterfell olacaktır. Bran gücünü gittikçe arttırmaya devam ederken Akgezen ordusunu warglaması müthişti. Ve ölü ordusunun ilk hedefinin neresi olduğunu  Bran’da biliyor muhtemelen.

4-) Büyük savaş yaklaşırken Jon bir insanın bile gelecek savaşlarda vereceği katkıyı biliyor olmalı ki. İnsan kaybına hoş bakmıyor.

Kuzeyin Kralı yavaştan Kuzeyi örgütlerken Sansa ile ufak bir sürtüşme yaşadılar. Sansa’ya hak vermemek elde değil. Lakin savaşı göz önüne alırsakk kimseyi de gücendirmeye gerek yok. Daenerys’in 6.sezonda vurguladığı bir nokta vardı. “Babalarımız kötü adamlardı.” Artık Alys Karstark ve Ned Umber Kuzeye sadaketle bağlı kalacaklardır. Petry yine köşeden sinsi sinsi Sansa’yı süzerken Jon ve Sansa’nın arasına nifak tohumu ekeceği çok açık.

5-) Sansa ve Jon tartışırken Kralın Şehri’nden gelen kuzgun Cersei’nin boş durmayacağının açık kanıtı.

Jon’u başkente davet eden Cersei niyetinde ciddi değildir umarım. Sansa’nın ise Taht Oyunları konusunda Cersei’den öğrendiği çok şey var. Ve Jon’un dediği gibi Sansa ona hayranlık duyuyor. “Güç her yerde güçtür.”

6-) Kraliçe Cersei parsel parsel Westeros haritası çizdirmiş.

Cersei’nin önüne geleni yakıp geçeceğini anlamak için Jaime ile olan sohbetini dinlemek yeterli sanırım. Çocuklarından sonra tahttan başka değer verebileceği bir şey yok artık. İstihbarat konusunda daha da iyi olduğu çok açık. Doğudaki, güneydeki, batıdaki ve kuzeydeki düşmanları yenmeye hazır. Fakat gözardı ettiği nokta düşmanlarını da tanımaması. Ve belki de ihanet en yakınından gelecek. Ama Cersei ve Jaime ikilisi şimdilik çok can yakacak gibi gözüküyor. Jaime’nin dediği gibi ekonomi zor durumda ve tahıllar, hayvnalr Tyrell Hanesinde. Bu yüzden Lannister ordusu ilk olarak Menzil Topraklarına daha doğrusu Tyrellerin başkenti HighGarden’i hedef olarak seçeceklerdir.

7-) Cersei çoktan müttefiklerini seçmiş bile.

Açıkcası Euron’u daha ilk bölümden görmeyi beklemiyordum. 1ooo gemisi ile Kraliçe Cersei’ye bağlılık sözü verdi. Tabi tek şartı evlilik. Ben ikiliyi yakıştırsam da evlilik olayına bağlanacağını sanmıyorum. İlk fırsatta birbirlerinden kurtulmaya çalışacaklardır. Euron’un getireceği hediyenin Ejderha Borusu olmasını istesem de, muhtemelen yeğenlerini ve martelleri esir olarak alacak.

8 -) Hisar üstadları beleş eleman bulunca bütün işleri Sam’e yaptırmaya başlamışlar.

Sam’ın üstad olmasını beklerken hademe olduğunu görmek hayal kırıklığı yarattı açıkcası. Üstelik üstadlar hala Kış’ın geldiğine inanmıyorlarken Sam’ın işi oldukça zor. Sam ile birlikte karşılıklı kusarak izlediğimiz sahneler dehşet verici ve iğrençlik sınırının üstündeydi. En sonunda anahtarı alarak gizli bölgeye giren Sam kitapları aldı ve Gilly ile incelemelere başladı. Burada değinebileceğimiz önemli nokta Ejderha Kayasının Ejderha camı rezervi taşıması olabilir. Akgezen tehlikesi için silah arayan Kuzey’in ilk adresi Daenerys Targaryen’in karargahı Ejderha Kayası olacaktır. Hatırlarsanız 2. fragmanda Daenerys bir mağarada ya da mahzende geziyordu. Belli ki Ejderha Camı için olduğu netlik kazandı. Jorah ile burada karşılaşacağını tahmin ediyorduk zaten. Hastalığı fazla ilerlemiş gözüken Jorah’ın tedavisinin olumlu sonuç vereceğini düşünüyorum ve Sam ile tanışırsa babası hakkında gerçekleri öğrenecektir. Ve hatta bu ikili Jon ve Dany arasında bir köprü bile olabilir.

9 -) Arya’nın yolunun helal süt emmiş Lannister askerleri ile kesişmesi oldukça iyiydi.

Güneye gittiğini öğrendiğimiz Arya belli ki listesini sıfırlamadan rahat durmayacak.

10-) Tazı ve Sancaksız Kardeşlik’te Kuzey yolcusu.

Ateşlerin içinde Akgezen ordusunun Doğu Gözcüsü’ne yaklaşmakta olduğunu gören Tazı, ekibiyle birlikte Kuzeyin Kralına yardımcı olacak anlaşılan. Sansa ve Brienne ile karşılaşmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

 11-) Daenerys ordusu, ejderhaları ve ekibiyle birlikte Ejderha Kayasına ilk adımını attı.

Açıkçası bu sahnelerden etkilendiğimi söyleyebilirim. Yıllardır görmediği, doğduğu zaman ölümden kaçtığı yere ordusu ile gelmesi takdire şayandı.

12-) Mahalle büyüklüğüne ulaşmış ejderhalar yıllar sonra tekrar Ejderha Kayası semalarında uçuyorlardı.

13-) Daenerys ve Tyrion bir zamanlar Fatih Aegon’un Westeros’u fetih planlarını yaptığı Boyalı Masa’da önümüzdeki bölümlerde fetih planı yapacaklar.

Gelelim 2. bölüm fragmanına…

* Anlaşılan Ejderha Kraliçesinin haberleri hızla yayılmış. Öyle ki Jon, Ejderha Kayasına ufak bir ziyarette bulunacaktır. Sam’in mektubu gelirse gitmesi daha da anlamlı olur. Yohn Royce ise Targaryenlere güvenilmemesi gerektiğini söylüyor fakat bunun arkasında Baaelish olması muhtemel. Yohn’u 6. sezondan hatırlarsınız. Robbin Arryn’in yanındaydı. Jon ufak çaplı bir isyan ile başbaşa kalabilir.

* Cersei ise büyüklü-küçüklü lordları toplamış Daenerys’e karşı destek arıyor.

* Daenerys, müttefikleri ile Ejderha Kayasında. Olenna Tyrell, Elleria Sand ve Greyjoy Kardeşlerde ekibe katılmış. Yara ordu ve ejderhalar ile direk Kralın Şehri’nin kuşatılmasını isterken, Daenerys’in buna sıcak bakacağını düşünmüyorum.

* Arya kurdu Nymeria ile karşılaşıyor muhtemelen. Jon ise Winterfell mahzenlerinde Baelish ile gerginlik yaşarken, Vadi’nin desteğini kaybetmesi çok olası.

Ve acısıyla tatlısıyla uzun bir aradan sonra izlediğimiz, yeni sezonun ilk bölüm incelememiz burada sona eriyor. Haftaya tekrar NelerOlduNeler’de görüşmek üzere. 🙂