Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm İncelemesi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Game of Thrones Kategorisi için tarafından 24 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm İncelemesi

Bir haftanın ardından, ilk bölüm şokunu anlatmışken Game of Thrones’umuza kavuştuk R’hllor’a şükür! 😀 Bu bölüm önceki bölüme göre daha tutarlı ve daha aksiyonluydu. Fakat üzülerek belirtmeliyim ki naçizane fikrim George R. R. Martin dizinin senaryo ekibinden çıkmasıyla(dizinin senaryo ekibinde yok ne yazık ki! Ama hala dışarıdan D&D ikilisine yardımcı oluyor.) dizinin büyüsünün kaybolduğunu düşünmekteyim.

Gelin şimdi bölüm incelemesini ve ardından gelecek haftanın fragmanını inceleyelim. 🙂

1-) Bölümün en tutarsız karakteri ne yazık ki biriciğimiz Ejderhaların Annesi, Büyük Çim Deniz’inin Khaleesi’si Daenerys’ti.

Bölümü Daenerys’in, tıpkı yıllar önceki doğumundaki gibi dehşet bir fırtına ile açtık. Team Dragon ekibi krallığı fethetme planları yaparken Daenerys’in karakterindeki keskin dönüşler beni rahatsız etti. Bu keskinlik senaryoyu yazan akıllardan kaynaklanıyor olmalı(!)  Yıllarca perde arkasından Targaryenleri desteklediğini bildiğimiz Varys’ı sürekli sorularla boğmaya çalışması beni rahatsız etti. Boyalı Masa’nın bir ucunda Daenerys, bir ucunda Varys olunca kıyamet kopacak zannettim. Ama beklediğim olmadı sadece ihanet olayı olursa Daenerys, Varys’ı ejderhalara yem edecek canım! 😄 Varys’ın “Hayatta kalmak için gerekenleri yaptım.” demesi üzerine Daenerys’in bir nebze olsun onu anlayacağını ummuştum ama pek öyle olmadı. Varys’ın yerinde olsam ceketimi alır çıkardım. Ejderha Kayasına adım atınca atalarını hatırladı dediğimiz Daenerys belli ki babasını biraz fazla yâd etmiş olmalı 😬 Geçen sezon Varys, Martel ve Tyrell iki ezeli iki kanlı haneyi Dany’e yardım etme amaçlı ittifak kurmuştu. Geçen sezon örnek kraliçe diye gözümüze sokulan Daenerys’i bu halde görmek beni üzdü 😥

2-) Kızıl Rahibemiz, kimin yanına gitse ölen Melissandre’yi Ejderha Kayasında yeniden görmek hoştu.

Burada dikkat edebileceğimiz en önemli nokta “Azor Ahai’nin tıpkı Üstat Aemon’un açıklığa kavuşturduğu gibi erkek olma zorunluluğu taşımamasıydı.” Daenerys gibi kehanetlere fazlasıyla uyum sağlayan birisinin Azor Ahai çıkması sürpriz olmaz. Fakat Melissandre’nin dediğine göre bir başkası da kehanetin parçası. Daenerys tam uslandı dedik, Jon için kullandığı sözlerde haklı olsa da hoş değildi ve kendisine yakıştıramadım.

  •  Daenerys bu iki oldu ama canım!

3-) Kuzey yediden yetmişe savaşa hazırlanıyor.

Kışyarı avlusunda eğitim alan çocuklar, bize gecenin aslında herkes için geldiğinin ufak bir özetiydi sanırım. Tyrion’un mektubundaki detay çok hoştu. Daenerys’in devasa ordusu ve ejderhaları büyük savaşta insanların elindeki en büyük silah. Jon’un kuzeydeki lordları toplayıp Sam’ın mektubunda bahsettiği üzere Ejderha Camı’na ve Daenerys’e değinmesi hoştu fakat destek şansını tükettiğinden ya da Leydi Mormont bu sefer çıkıp yargı dağıtmadığı için kim bilir… Jon fazla destek bulamadı lakin kendisi insanları gelecek savaşta birlikte savaşmaya zor ikna edecek gibi. Sansa ise sonunda hakettiği konuma gelecek sanırım. Kısa sürede olsa meşru varis olarak Winterfell’i yönetecek tabi Baelish’e inanırsa kızıl kıyamet kopacak gibi. Yhon Royce’nin çıkışı ise yersizdi. Ejderhalar yesin seni! 😀 Petyr’nin mahzende ettiği lafları başka hangi pezevenk edebilir ki? “Yok anasını sevdim. Kızını da seviyorum.” Neyseki Jon adamlığından ödün vermedi. Burası Winterfell! Sen Kimin bacısına yan bakıyorsun lan! 😠

4-) Deli Kraliçe tam gaz devam!

Cersei Westeros’ta kendisine pardon krallığa bağlı kalan son lordları toplamıştı. “Deli Kralın kızı krallığı yok edecek derken ne kadar ciddiydi acaba?” Ki kendisinin koca mahalleyi Çılgın Ateşle patlatmışlığı vardır. Randlly Tarly ise Jaime’ye “Ben krallığa bağlıyım size değil. Sizin gibi hainliklerle düşmanlarımı yok etmedim.” derken adamlık çıtasını zirveye çıkarmıştı. Güney Topraklarının koruyucusu olacağını duyunca dibi düştü 😀 Birleşik Lannister-Tarly ordusunun ilk hedefi Highgarden(Yüksek Bahçe) olacaktır. Olenna’nın bahsi o kadar geçti ki kendisinin bir sonraki bölüme sağ kalacağını zannetmiyorum.Maksimum iki bölümü var Diken Kraliçesinin. Cersei… Yine yaptı yapacağını… Westeros tarihine malolmuş bir hazineyi, ejderha kafatasına nasıl zarar verirsin sen? Ki Robert bile sadece onları mahzene kapatmakla yetinmişti. Tez vakitte Valonqar seni boğsun emi! Ejderhalara karşı yapılan silah ise dehşet vericiydi fakat ben bu silahın ejderhalara zarar vereceğini sanmıyorum. Ama köşede tehdit unsuru olarak durabilir tabi orası ayrı!

5-) Jorah ve Sam ikilisi bence dizinin en güzel kısımlarıydı.

Eskişehire gelen Jorah’ın hastalığının fazla ilerlemesi korkunçtu. Üstadların ise umudu kesip risk almamalarına hala hayret ediyorum? Sam ise Jorah’ın Jeor Mormont’un oğlu olduğunu duyunca verdiği tepki yerindeydi. Yardımının mantıklı bir sebebi daha olacak en azından. Sam’ın yine gizli bir şekilde Jorah’ın tedavisini yapması hoştu.  Gri Pul hastalığının ameliyat sahnesi iğrençti ama olsun 😀 Sam ve Jorah ikilisinin burada daha fazla kalacağını sanmıyorum. Jorah Ejderha Kayasına, Sam ise kuzeye Winterfell’e yol alacaktır. Tabi bu sırada Boynuz Tepe’ye, ailesine uğrama ihtimali de var. Tabi ailesi kalırsa…

6-) Targaryen-Martell-Tyrell-Greyjoy ittifakı kurulmasına kurulmuş ama kimsenin kimseden haberi yok. 😅

Ejderha Kayasındaki toplantı hoş olmasına hoştu ama oradakiler belli ki ortak düşmandan dolayı toplanmışlar. Kimse kimseyi tanımıyor 😀 Deli Kraliçe kontenjanına girmeye çalışan Daenerys’in Tyrion’un bir önceki toplantıda dediği gibi “Küllerin Kraliçesi olmak” mevzusunda ders aldığını görmek iyiydi. Ekip yine iyi taraftan düşünüyor olmalı ki siz şehri kuşatacaksınız biz Casterly Kayasını alacağız. Bu sırada Lannister ordusu ve Euron Greyjoy usluca duracaklar nasılsa! mantığı güzeldi. En azından ilk plan tutmasa da Lannister ordusu Yüksekbahçe kuşatmasındayken Lekesizlerin Kaleyi almaları sürpriz olur Cersei ve ekibine. Biz Daenerys’i sakinleştirmek için uğraşalım Olenna “Kuzu olma, Ejderha ol.” repliği ile doğalgaz kaçağı olan yere çakmakla girdi bir nevi. 😅 Ejderha Kayası ise masum aşıklar Missandei ve Gri Solucan sayesinde harıl harıl yanmaya başladı tabi! 😀

7-) “Bu kız eve dönüyor.”

Geçen hafta Arya’yı bol bol eleştirmiştim bildiğiniz gibi. “Herkes istihbarat konusunda level atlamışken, Arya kuzeye yakın olmasına rağmen neden haberi yok demiştim.” Bütün alkışlar Hot Pie’ye 😀 Arya’yı son dakika gelişmelerinden haberdar etti sağolsun. Arya’nın Nymeria ile karşılaşmasını yıllarca beklerken bu şekilde kavuşamadan ayrılması hoş olmamış sanki. Arya’nın “Sen değilsin.” sözü neye işaret ediyor? O kurt Nymeria değilse neden saldırmadılar yoksa Arya’nı yaşadığı karakter değişimleri kurdunu da mı etkiledi? Ben Nymeria sayfasının kolay kapanacağını sanmıyorum. Tekrar görüşeceklerine karşı inancım tam.

8 -) Euron Greyjoy biricik kraliçesi Cersei için itinayla hediye hazırlıyor.

Euron Greyjoy yeğenlerine ve Martellere dehşet verici bir sürpriz hazırlamış. Dorne yollarında olan ekibe ani bir baskınla yaptığı savaş her karesine kadar güzeldi bence. Ve Euron’u Euron olarak gördüğümüz tek yerdi de diyebiliriz. Savaştaki ateşlerin ejderhalardan kaynaklanmadığını önceki incelemelerimde söylemiştim. D&D sağolsun yanılmadım 😀 Savaş sırasında bir anlığına kum yılanları Euron’ u öldürüyor sanırım moduna girsemde beklediğim olmadı. Obara ve Nymeria Sand R’hllor’a rahmet öteki tarafı boyladılar. Elleria ve Tyene ise Yara ve Euron’a King Landing yolunda eşlik edecek şanslı isimler oldu 😬 Theon… Ah Theon keşke kaçmayıp savaşsaydın da biz de seni iyi hatırlasaydık. Ramsay’ın işkenceleri meyvelerini vermiş olmalı ki bıçak görünce kaçtı bizimkisi… Theon’un şimdiki rotası Ejderhaların Annesi’nin eteğine sığınmak olacaktır. Ve nedense Yara ölürse Euron’a şimşek çarparsa kendisi tek Greyjoy varisi kalacak.

Gelelim 3. Bölüm fragmanına….

* “Ben yedi krallığı yönetmek için doğdum.” diyen Daenerys’i görüyoruz. Bu sözü kendisini ziyarete gelen Jon ve Davosa söyleyebileceği gibi, müttefiklerinin haberini alınca da söyleyebileceğini varsayabiliriz. Ejderhaların ise Davos ve Jon için ufak bir karşılama töreni yapacağını düşünüyorum.

* Euron ise hediyelerini Cersei’ye getiriyor ve bayağı görkemli bir karşılama ile şehre girecek. Şu hayatta anlayamadığım iki şeyden birisi King Landing halkı neyi, neden savunduklarını biliyorlar mı acaba? 😬 Cersei ve Euron ilk raundu almış gözüküyor. Jaime ve Lannister askerleri ise ya savaştan çıkmışlar ya da savaşa girecekler. Bulundukları yeri HighGarden’e benzetsemde olmama ihtimalini de göz önünde tutalım.

* Lekesizler Casterly Kayasına çıkartma yaparken kalede büyük bir direnişle karşılaşacakları belli. Fakat ben kaleyi alacaklarını tahmin ediyorum. Kuşatma sırasında Tyrion ve ejderhaların olmaması büyük eksiklik. Bu arada Euron’un yaktığı gemiler sadece Martell ve Greyjoy gemileri imiş zira Targaryen Donanması sapasağlam duruyor.

* Ve Kuzeyin  Kralı Jon Snow Ejderha Kayasına ayak basıyor. Daenerys bu bölüm olduğu gibi davranırsa Jon’un Davos’u da alıp gitmesini bekliyorum. İkili hemen anlaşamayacak kadar gururlu zira…

Haftaya tekrar Neler Oldu Neler’de görüşmek üzere. İzler izlemez gelin bekliyoruz 🙂