Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm İncelemesi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Game of Thrones Kategorisi için tarafından 31 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

Game of Thrones için sezonu yarıladığımız bir bölüm izledik. Kraliçe(ler)’in Adaletini doyasıya izledik. Fakat gözden kaçırdığımız bazı detaylar var ki diğer bölümlerde bize ışık tutacaklar. Gelin şimdi bölümü inceleyelim.

1-) Yıllardır beklenen buluşma sonunda gerçekleşti! Melissandre’nin deyimiyle Ateş ve Buz artık yan yana. Bölümü Ejderha Kayasına gelen Davos ve Jon ile açtık.

Jon ve Davos, Ejderha Kayası sahilinde Tyrion ve Missandei tarafından karşılandı. Sahildeki sohbet çok güzeldi. Yıllar önce özellikleri yüzünden aşağılanan iki gencin yine yıllar sonra kral ve kraliçe eli olarak karşılaşmaları izlemeye değer sahnelerdendi. Ejderha Kayasına doğru giden ekibin konuşması şahaneydi. Fakat burada dikkat çeken husulardan birisi Tyrion ile Sansa’nın bir yerde hala evli olmaları, diğeri ise Jon’un “Ben Stark değilim.” demesinin ardından tepelerinde uçan ejderhaların onlara sürpriz yapmasıydı. Jon ve Davos daha ilk dakika da ejderhaların önemini kavramış olmalılar ki etkisinden çıkamayacaklar zannettim bir ara. 😅 ” Bir ejderhayı uçarken görmüş adamı bırakın da evinde dursun ve huzur içinde bahçesine yönelsin. Bu vahşi dünya da bundan daha büyük hayranlık verecek birşey yoktur.”

2-) Melissandre ve Varys’in konuşmaları gelecek hakkında önemli spoiler içeriyordu.

Melissandre, Volantise gideceğini ve geri döndüğünde Westeros Toprakları içerisinde öleceğini söyledi.  Melissandre, Volantis’e Işık Lordu’nun Tapınağına gidiyor belli ki. Büyük savaş öncesi öğrenmesi gerekenler şeyler var. Varys’in ise buraya ait olmadığını ama Westeros sınırları içerisinde öleceğini söyledi. Dany’nin bir önceki bölümde Varys’e fazla tepki vermesinin sebeplerini görebiliriz belki. Belki de Yara,Elleria ve Kum Yılanları’nın ölümünden o sorumludur. Varys nam-ı diğer Örümcek şu sıralar haber alma konusunda biraz sıkıntı yaşıyor. Ve belki de bir ihanet içerisindedir bilemeyiz. Ama yakın zamanda ölecekse bir ejderha tarafından yakılarak öleceği kesin.

2-)  Ben Andallar’ın,İlk İnsanlar’ın,Rhoynar’ın ve Yedi Krallık’ın Kraliçesi, Büyük Çim Denizinin Khaleesi’si, Ejderhaların Annesi, Zincırkan Daenerys Targaryen’im sen kimsin?

– Jon Snow 😅

Daenerys ve Jon, Ejderha Kayasının kasvetli havasında iyice bir gerildiler. Fatih Aegon’u ve Torrhen Stark’ı hatırlamamız gayet güzeldi. Teknik olarak kaderleri benzeyebilir desek de o zamanlar Gece Kralı ve Deli Kraliçe Cersei gibi iki bela yoktu. 6. Sezonda Dany’nin üzerine bastığı konu şuydu: ” Babalarımız kötü adamlardı. Ve dünyayı olduğundan daha da berbat bir halde bıraktılar. Biz öyle yapmayacağız. Bulduğumuzdan daha iyi bir halde bırakacağız.” sözü birçok şeyi açıklığa kavuşturuyor. Jon ve Dany’nin birbirlerini anlamada büyük çaplı bir sorun yaşıyorlar. “Jon ve Davos gözleriyle görmeden, Dany’nin köle mücadelesine inanmıyorlar. Keza Dany’de binlerce yıl önce görülmüş,tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gitmiş akgezenlere inanmak istemiyor haliyle.” Dany’nin bir önceki bölüme göre daha normal bir hale büründüğünü söylemekten mutluluk duyacağım. Çevresindekileri dinlemesi ve değer vermesi takdire şayan. Dany, Tyrion’un tavsiyeleri sonucu Jon’a istediği kadar Ejderha Camı ve adam vermeyi kabul etti.Ayrıca sohbet esnasında Dany, Viserion ve Rhaegal’dan bahsederken abilerinin isimlerinde yola çıkarak koyduğunu, abilerinin ise öldüğünü söyledi. Umarım bu asla gerçekleşmeyecek bir spoiler olarak kalır. Sonuç olarak ilk dakikalardaki gerginlik yerini yumuşak bir havaya bıraktı. Jon Dany’e “Bana inanıyor musun?” dediğinde her ne kadar Dany’nin ağzından böyle bir sözcük çıkmasa da inandığı artık su götürmez bir gerçek.

3-) Daenerys kara haberlerin ilk paketini aldı. Greyjoy ve Martell müttefikliği otomatik olarak devre dışı bırakıldı. Bu sırada dikkat çeken bir diğer husus ise Casterly Kayası’nın durumu idi.

Krallıkta kaos yaratmamak için hala ejderhaları kullanmayan Daenerys, Euron’un donanmasını yakmak için ejderhaları kullanabileceğini söyledi. Ve bence kullanma ihtimali de yüksek. Lekesizler, Tyrion sayesinde Westeros’un en önemli kalelerinden birini aldılar. Bu arada büyük kayıp verdiler fakat asıl tuzak içerideydi. Casterly Kayasını gözden çıkaran, “Son Lannisterler biziz (!)” diye ortada gezen Cersei ve Jaime Lekesizleri, Euron ve Demir Donanma aracılığı ile köşeye sıkıştırdılar. Lekesizler, özellikle de Gri Solucan kaleyi savunacaktır. Zira Euron’un askerleri kaleyi kuşatacak yeterlilikte değil, ama orada bulunduğu sürece başlı başlına bir tehdit. Kalede erzaklaklar yokken Lekesizlerin işi zor. Ama göklerden gelen bir karar vardır elbet. Daenerys en değer verdiği komutanının ve askerlerinin durumunu öğrenirse ki öğrenecektir.Ejderhalarla Euron’un donanmasını yakması içten bile değil.

4-) Euron Greyjoy, yeğeni Yara Greyjoy ve Marteller’den Elleria Sand ile Tyene Sand’ı başkente getirdi. Kral kadrsouna atanmak için büyük bir uğraş veren Euron’un halk tarafından bir kahraman edasıyla karşılanması güzeldi. Fakat geçen hafta da belirttiğim gibi King Landing halkının büyük bir anlama problemi var. Zamanında Ned Stark ve Robb Stark için hain diyorlardı ve sonra onları birer kahraman olarak gördüler. Cersei için her fırsatta nefret kusan halk, şimdi kraliçeleri için canlarını verecekler.

Euron, Yara’yı muhtemelen Demir Adalar’a götürecek fakat ben Yara’nın öleceğine ihtimal vermiyorum. Euron şu sıralar Lekesizleri, Casterly Kayasında kuşatmakla meşgul fakat ejderhaların gelmesi dengeleri değiştireceği gibi, Yara’nın hayatını da kurtarabilir. Cersei şimdiden yan çizmeye başladı. Savaş bittiği zaman Euron’u bir köşeye kullanıp atacak. Ama Euron bunun farkında zaten. Cersei, kızını öldüren Elleria’ya karşı nazik olmaz diyordum fakat Dağ’ı düşününce merhametli davrandığı aşikar. Tyene Sand, Myrcella nasıl öldüyse aynı şekilde can verecek ve Elleria onu izleyecek asla ölmeyecek. Sizce de burda ters bir durum yok mu? Elleria ölmeyecekse bile oradan çıkacaktır.

5-) Savaşı kazanırken kaybetmek Cersei için zor olacak.

Cersei, 15 gün içerisinde Demir Bankasına borçlarını ödemek şartıyla destek aldı. Bu kadar emin konuşması tabi ki Tyrell Hanesinin altınlarından dolayıydı. Fakat 15 gün içerisinde borcu ödeyemeyecek hale gelince, etrafındaki çember daralacak Deli Kraliçe için. Bir diğer husus ise Jaime ile olan ilişkisi. Bu konuda rahat davranmaya başladı neden? Çünkü o Westeros’un kraliçesi (!) Bu konuda başı ağrıyacaktır zira halk(!)  ve saray içerisinde kendisine cephe alınması zor olmaz.

6-)  Kuzey büyük savaş için hazırlanıyor. Sansa, Jon’un yokluğunu aratmayacak gibi fakat Baelish’in etkisinde kalması içten bile değil. Bran ise yıllar sonra evine ulaştı. Bu bölüm gösterilmeyen Arya da diğer bölüm kadroya katılacaktır.

Bran, eski Bran değil bugün bunu anladık. Gördükleri onu fazlasıyla değiştirmiş. Jon ile konuşmak istemesi muhtemelen Jon’un anne ve babası ile ilgiliydi. Ama Bran ne yazık ki bunu kanıtlayamaz. Akgezenlerin her hareketini Bran izliyor olacaktır. Tabi Gece Kralı izin verdiği müddetçe. İzin verdiği diyorum çünkü Gece Kralı’da ufak bir plam hazırlığında belli ki. Bütün ordusunu Doğu Gözcüsüne hareket ettirmesi, Duvar’dan geçmeyeceği anlamına gelmiyor. Her ne kadar denizi dondurabilseler de Duvar’ın çizgisi boyunca uzana büyü işi zorlaştıracaktır. Gece Kralı birine ya da birşeye ulaşmaya çalışıyor. Sansa’nın ise Bran’ın 3 Gözlü Kuzgun olduğunu öğrenip destur çekmesi hoştu. Bran ise onca anı arasından neden kızın unutmaya çalıştığı anları hatırlatıyor ki? Yoksa işaret mi veriyor Baelish hakkında?

7-) Sam’ın Jorah’ı iyileştirmesinin ardından Sam’ın üstat olmasını beklemiştim ki en azından ufak bir terfi yaptılar. Artık hademe değil, kütüphanedeki yazma işleriyle ilgilenecek. 😅

Jorah bir sonraki bölüm Ejderha Kayasına gelecektir. Dany’nin çevresi Varys’i ikilimde tutarsak güvenilir insanlarla dolmaya başladı. Sam’ın Hisar’da yapacak işi kalmadı zannediyordum ki sanırım daha öğreneceği şeyler bitmedi. Artık temizlediği kitaplardan mı öğrenir, yoksa belge mi bulur izleyip göreceğiz.

8 -) Theon bildiğimiz gibi…

Savaştan kaçan Theon’u ablasına sadık Demir Doğumlu askerler buldu. Şimdi ilk fırsatta Ejderha Kayasına gidecektir. Theon’a daha birşeyler yazardım da terbiyem elvermiyor. 😒

9-) Jaime ve Menzil Koruyuculuğu lafını duyunca dönen Randyll Tarly birleşik orduları ile beraber Yüksek Bahçeyi aldılar. Ortalama Lannister askeri 30 bin kişi civarındayken krallığın en büyük ordusunun hiç savaşmadan yenilmiş gibi gösterilmesi açıkcası beni üzdü.

Burada gerekli erzak ve altın yüklemesini yapan Lannister Ordusu artık yapacak iş kalmadığından King Landing’e döneceklerdir. Dönebilirler mi orası tartışılır tabi!

10-) Tahtınız batsın! Diken Kraliçesi Olenna Tyrell öldü. 😭

Ölmeden önce Jaime’ye içindekileri döken Diken Kraliçesi, giderayak laflarını soktu ve oğlunu ben öldürdüm diyerek zehirli şarabı içti. Dizide en asil ölen kişi listesinde ilk sıraya oturdu Diken Kraliçemiz. Işıklar içinde uyu! 😢

 Gelelim Savaşın Ganimetleri adlı 4. Bölüm Fragmanını incelemeye…

* Cersei yaşayan tüm insanlar üzerinde kontrolümü sağlamayalım derken Gece Kralının kontrol ettiği ölülerden hala bihaber. Demir Bankası ise borçlar ödendiği takdirde detseklerini sunacaklarını beliriyorlar. Jaime altınlar ile dönüş yoluna geçti ama altınlar başkasına yâr olacak gibi gözüküyor.

* Tüm müttefiklerini kaybeden Daenerys’e kara haber tez ulaşmış. Artık Ejderha Kraliçesi savaş alanına kendisi inecek ve önüne geleni yakacak belli ki. Lekesizlerin durumu ise hala belirsiz ama ben kuşatmaya dayanacaklarını düşünüyorum.

* Petyr ise meşhur bıçakla. Hatırlarsınız ilk sezonda bu bıçak Bran’ı öldüremeye gelen kişi tarafından kullanılmıştı ve Tyrion’a aitti. Biz daha sonra bu işin arkasında Petyr’nin olduğunu öğrensek de bu bıçak Arya’ya bir şekilde geçecek.

* Jon ve Daenerys Ejderha Camı bulmak için çalışmalara başlamışlar bile. Bir de ejderha yumurtası bulsalar şahane olurdu. 😄

* “Artık zekice planlar yok.” Daenerys ejderhaları ile birlikte dönüş yolunda olan Jaime ve ordusuna büyük bir sürpriz yapacak. Eee tabi Dothrak ordusuyla. Fakat Viserion ve Rhaegal’i fragmanda göremedik. Belki savaştalar belki değiller. Belki de Euron’un donanmasını yakmakla meşguller. Altınları Dany’e kaptıran Cersei için Demir Bankası pek bonkör davranamaz artık.

 Haftaya tekrar Neler Oldu Neler’de görüşmek üzere! 😊