Game of Thrones 7. Sezon 5. Bölüm İncelemesi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Game of Thrones Kategorisi için tarafından 14 Ağustos 2017 tarihinde yayınlandı.

Game of Thrones 7. Sezon 5. Bölüm İncelemesi

Game of Thrones’un finaline son iki bölüm kala, geçen haftaki muhteşem savaş sahnesinden sonra bu hafta tabir-i caizse bir geçiş bölümü izledik. Yayınlanan bölümlerin sızdığı söylenilen senaryoyu haklı çıkarmasına üzüldüğümü belirtmeliyim. 5. Bölüme gelmemize rağmen hala havada kalan konular var. Ayrıca karakter öldürmekle ünlü olan dizimizde hala büyük bir ölüm göremedik. Kalan son iki bölümün bunu telafi etmesini diliyorum ve “Doğuzgözcüsü” isimli bölümü incelemeye geçiyoruz.

1-) Geçen hafta nehirin derinliklerine uğurladığımız Jaime ve Bronn, Daenerys’in savaş alanında yaptığı mahkemeden kıl payı kurtuldular. Bronn kendisine vaat edilen altınları ve kaleyi almadığı müddetçe Daenerys’in ejderhalarından daha da tehlikeli. 😅

Ordularının büyük bölümünü kaybeden Jaime acı gerçekle yüzleşti. Dothrakileri ve ejderhaları yenmenin imkansızlığından bahsetti. Burada özellikle üzerinde durmak istediğim nokta Qyburn’un devasa ballistasını bir daha göremeyeceğimiz gerçeği. Zira ejderhalara karşı işe yaramadığını test ettik.

2-) Kraliçenin Adaleti! Daenerys savaş sonunda yaptığı ufak konuşmayla “Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmekten” bahsetti. Askerlere iki seçenek sundu. Ya itaat edeceklerdi ya öleceklerdi. Daenerys’i istilacı olarak gören birçok kişinin hayatta kalma pahasına diz çöktüğünü gördük ki. Bir onurlu adam hariç(!)

Randyll Tarly ve oğlu Dickon Tarly ölmeyi seçtiler. “Benim sadece bir kraliçem var.” diyen Randyll’e en güzel cevap Tyrion’dan Olenna örneği ile geldi. Daenerys’in ordusunda Dothraki’lerin ve ejderhaların bulunması ise onun yanlış anlaşılmasının en büyük sebebi. Westeros’ta bir gün geçirmemiş, hayatımızda hiç tanımadığımız kişiyi kraliçe yapamayız diyen Randyll’nin bu savunması bana çok boş geldi. Zira Daenerys’in mücadelesini başından beri biliyoruz. Dickon’nun da ölümüyle beraber Sam, Tarly Hanesi’nin yaşayan tek varisi haline geldi.

3-) Cersei ve Jaime savaşı önde götürürken, tek bir savaşla bütün kazançlarını ve önemli sayıda asker kaybettiler. Fakat ellerinde bulunan Tyrell altınları ve Demir Banka desteği onları zafere götürmeye yetebilir.

Cersei elinde bulunan altınlarla bir ordu kurmak zorunda çünkü Lannister’lerin karadaki gücü zayıfladığı gibi yaşayan tek müttefikleri de Euron. Onunda askerleri gereken yeterliliğe sahip değil. Altın Mürettebat ile anlaşmak Cersei’ye mücadele imkanı verecektir. Fakat ben bu anlaşmanın olmasına ihtimal vermesem de olma ihtimalini de göz ardı etmeyelim. Geçen hafta Tyrion’un ailesi konusunda hassas olduğunu söylemiştim. Cersei, Joffrey’i Diken Kraliçesinin öldürdüğünü öğrenince ister istemez kardeşine olan tavrını düzeltecektir. Tabi bir de babasını öldürdüğü gerçeği var ki onu affetmez. Ama Tyrion, Daenerys’in planlarına istemeden ya da isteyerek engel olduğu için, Cersei kardeşine bizzat kendisi teşekkür eder ki bu dehşet olur.

4-) Ve kuzenler kavuştu! 😂 Ejderhaların sürücülerinin kanından olanlara dokunmadıklarını biliyorduk. Drogon’un Jon’u yiyecekmişcesine yaklaşıp “Bak ben ok yedim. Hadi beni sev!” tavrı çok minnoşçaydı.

Daenerys’den daha şaşkın olmasını beklerdim. Tyrion ve Jon. Ejderhalar bunlara neden dokunmadı bir düşünseniz olmaz mı kraliçem? Jorah’ın gelmesi ise Daenerys için çok iyi oldu. Daenerys onun fikirlerine ve yanında olmasına çok önem veriyor. Bu arada Jon’u kıskanç bakışlar içinde bırakmışlar hiç olmamış. Kış geldi bunlar flört derdinde!

5-) Gece Kralı yüz binlerce kişilik ölü ordusuyla Doğugözcüsüne hareket ederken, Üç Gözlü Kuzgun Bran gücünün sınırlarını belki de ilk defa burada belli etti.

Bran’ın yüzlerce kuzgunu warglaması onun gücüyle doğru orantılı. Fakat Gece Kralı’nın bunu farketmesi uzun sürmedi. Gece Kralının da benzer güçlerle ordusunu yönettiğini biliyoruz. O büyük savaş geldiğinde Gece Kralının karşısına sadece bir çocuk, Bran Stark çıkacak!

6-) Kış gelirken, Hisar’daki üstatların bunu Ejderha Kraliçesi yapmış olabilir demesi, Jon’un Daenerys’i ikna etmek için Ejderha Camı Dağı’na resim çizmesi gibi birşey. Ateş Tarlası 2 savaşının olduğunu duyan üstadlar Daenerys’in pek düşmanı kalmadığını bilmelilerdi. Ama buna rağmen kıtanın önde gelen kurumu olan Hisar büyük savaşta birçok yardım da bulunabilir.

Sam’ın ilk kez üstad olmaya ne kadar uzak olduğunu gördük. Ailesinin ölüm haberini ise yolda acı bir şekilde alacaktır diye düşünüyorum.

7-) Team Dragon’da kazan kaynamaya başladı bile. Başarısız zekice planlardan sonra Tyrion ve Varys, Daenerys’i kan dökmekle suçluyorlar ki bu savaş durumunda gayet normal birşey. 5 bölümdür Daenerys’in her hamlesinin Cersei tarafından nasıl bilindiğinin kaynağını bulamadık.

Ayrıca bu bölüm Gri Solucan ve Lekesizleri göstermediler. Muhtemelen Euron’un kuşatmasına karşı dayanmaya çalışıyorlardır. Ateş Tarlasının haberini alan Euron baskın şüphesinden dolayı geriye çekilebilir, Daenerys ejderhaları ile gelebilir ve hatta Euron Casterly’i ve Lekesizleri alabilir.

😎 Kuzeyden gelen kuzgun bize önemli olan tek savaşı hatırlatırken, şahsi görüşüme göre olmasından en çok korktuğum şey başıma geldi. Bunca bölümdür dişe diş savaşan Cersei ve Daenerys’in hiçbirşey olmamışcasına bir araya gelmesi ve akgezenler konusunda toplantı yapması.

Cersei hiçbir koşulda böyle bir oluşuma destek vermez. Daenerys ve ekibinin önce Cersei meselesini halletmesi daha uygun olurdu. Hali hazırda Lannister ordusu kalmadığı gibi az bir kayıpla (ejderha faktörü) ile şehir alınabilirdi. Durum bu hale gelince ister istemez “Madem böyle olacaktı neden Tyreller, Marteller gibi güçlü haneler silindi?” der insan.

9-) Arya’nın Sansa hakkındaki analizi ise tam yerindeydi. Baelish ne yapıp etti araya nifak tohumlarını ekti. Sansa’nın bunca yıllık karakter gelişimden sonra güçlü olma ihtiyacı haklı bir sebep olsa da tehlikeli sularda yüzmesine sebep oluyor.

Arya ise Baelish’in kurduğu tuzağa şimdilik düştü diyebiliriz. Bran için işine dahil olunca durumlar değişecektir. Koskoca Starkları ve Lannisterleri birbirine düşürüp savaşı başlatan adam, bu kadar kolay ölmez. İllaki yanında birilerini götürecektir.

10-) Tyrion ve Davos King’s Landing’de farklı amaçlar için ayrıldılar. Davos, Gendry’i bulup sahile getirdi. Gendry çekici ile birlikte gerçek bir Baratheon olmuştu ve bu sefer babasının kim olduğunu kabulleniyordu. Tyrion ise ateşkes teklifi ile geldi. Bu Cersei ve Jaime’ye zaman kazandıracaktır ama asıl tehlike öğrenildiğinde, Jaime kraliçesini yalnız bıracaktır.

Tyrion ve Jaime’nin yüzleşmeleri çok hoştu. Aile bağlarına bu denli önem veren ve insan öldürmekten nefret eden iki kardeşin kontrol etmesi gereken iki kraliçe var. Gendyr ise artık demirci köşelerinde saklanan bir firari değil, meşru bir lord olacaktır.

11-) Lannister ailesine Junior Lannister ekleniyor! Cersei hamile olduğunu Jaime’ye açıkladı. Krallık onların çocukları yüzünden bu haldeyken (Myrcella hariç!) bir daha asla bir Lannister çocuğunu kaldıramaz bu topraklar. Bebeğin asla doğmayacağı kesin diyebiliriz.

Burada göze batan tek nokta şu: Cersei, Jaime’ye “Bana ihanet etme.” dedi. Bu söz sızan senaryoya karşı Valonqar Kehanetini savunan bir replikti. Cersei’nin ölümünün bu sezon Jaime’nin elinden olması dehşet bir sürpriz olurdu.

13-) Ejderha Kayasından, Doğugözcüsü’ne giden ekip yola çıktı. Gendry ve Jon’un karşılaşma sahneleri ilk sezondaki Robert Baratheon ve Ned Stark karşılaşmasına ufak bir selam çaktı.

Daenerys ve Jorah’ın son kez bir arada olduğu gördük. Jorah’ın giderken attığı bakışlar sanki öleceğinin habercisi gibiydi. Umarım yanılırım. Daenerys’in ise ilk defa Jon’a karşı bu kadar iyimser gördük. Aralarındaki kıvılcımı ise Tyrion’un farketmesi uzun sürmedi tabi.

14-) Sam ise uzun süre gündemi meşgul eden teoriyi şu an için farketmedi fakat bu taht oyunlarını baştan aşağı değiştirecek bir gerçek.

Prens Rhaegar Targaryen’in Lyanna Stark ile evliliğini öğrendik. Sam Hisar’dan ayrılırken muhtemelen diğer kitaplarla beraber bu kitabı da yanına aldı. Jon’un bu sezon olmasa da diğer sezon bir Targaryen kanı taşıdığını öğrenmesi sürpriz olmaz. Bu duruma göre Targaryen ailesinin meşru veliahtı olarak Daenerys’in taht üzerindeki hakkı Jon’dan az olmuş olacak.

15-) Doğugözcüsüne ulaşan ekibimiz burada Sancaksız Kardeşlik ile karşılaştı. Bölüm sonunda Duvar’ın diğer tarafına geçen ekibin muhtemelen önemli bir kısmı R’hllor’a rahmet olacak.

Ekibin ise bu bölümle beraber tuzağa düşeceğini gördük. Gece Kralı ve ordusu Jon ve arkadaşlarına ufak bir sürprizz yapacaklar. Ama Gece Kralı’nın oraya gelmesinin bir sebebi olmalı. Ya Bran gibi gelecek hakkında öngörülere sahip çünkü böylece ele geçirilen bir akgezen Westeros’a asıl tehlikeyi gösterecek. Yani göstere göstere geliyoruz demek istiyorlar ya da bir şeye ulaşmak istedikleri sonucunu çıkaracağız. Ekipten Jon, Gendry ve Tazı’nın döneceğine kesin gözüyle bakıyorum. Diğerleri hakkında ise hayırlısı olsun. 😅😥