Game of Thrones Hakkında Yok Anasını Diyeceğiniz İlginçlikler — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Game of Thrones Kategorisi için tarafından 10 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Game of Thrones Hakkında Yok Anasını Diyeceğiniz İlginçlikler

Westeros’ta hayat sadece savaşlarla geçmiyor. Gelin bir de gönlümüz efendisinin kamera arkasındaki detaylara bakalım.

1-) Peter Dinklage dizideki Tyrion karakteri için tek tercihti.

Peter Dinklage Tyrion rolü için hem yapımcıların, hem de yazar George R. R. Martin‘in ilk seçimiymiş. Öyle ki rol için, Peter Dinklage hariç kimseyle görüşülmemiş. Eğer Dinklage bu rolü reddetseydi bu karakteri kimin oynayacağı hakkında kimsenin en ufak bir fikri yoktu.

  • Aman tövbe! Allah korumuş 😃

 

2-) Sean Bean’de yapımcı ve yazarın ilk tercih ettiği isim olmuş. Ancak olur da rolü kabul etmezse diye, başka oyuncularla da görüşülmüş.

  • Işıklar içinde uyu Westeros’un en onurlu adamı 😢

 

3-) Oyuncuların büyük çoğunluğu kitapları hiç okumamış. Çünkü okuduklarında, karakterlerinin geleceğini öğrenmenin, kendi performanslarını etkileyebileceğini düşünüyorlarmış.

 4-) Yazar George R.R Martin, seriyi bitirmeden ölebileceği korkusuyla, seriyi nasıl bitirmeyi planladığını yapımcılar D. B. Weiss ve David Benioff‘a anlatmıştır.

  • Güzel abim R’hllor aşkına yaz artık şu kitabı!  😞

 

5-) George R. R. Martin, Jack Gleeson‘a “Harika performasından dolayı tebrikler, herkes senden nefret ediyor” yazan bir mektup yollamış. Ayrıca Martin, oyuncuyu “Çok hoş, çekici ve arkadaş canlısı bir genç adam” olarak tanımlamış.

  • Kabul edelim 6. sezonda kendisini çok aradık 😁 Westeros Laiktir! Laik kalacaktır!

 

6-) Game of Thrones, Kuzey İrlanda’nın ekonomisini 100 milyon $ arttırmış. Sarayları ve doğal güzellikleriyle ilgi çeken ülke, dizi sayesinde turistlerin uğrak noktalardan biri oldu.

7-) Entertainment Weekly’nin araştırmasına göre, dizinin bir bölümü 10 milyon dolara (28 milyon TL) mal oluyor.

8 -) Bir sahnede Emilia Clarke o kadar çok sahte kana maruz kalmış ki sahne arasında lavabodan çıkamamış.

Daenerys Targaryen’ın Khol Drogo için yediği at kalbi yaklaşık 1.5 kg’dan oluşan bir jelibon yığınıydı ve tadı çamaşır suyu gibi olan sahte bir kan kullanılmıştı.

9-) Iwan Rheon (Ramsay), Jon Snow rolünü oynamak için ilk adaymış, ancak daha sonra Ramsay Snow rolüne alınmış.

  • 🐶

 

10-) Yapımcılardan David Benioff, dizinin tema şarkısının Lannister şarkısı olan “The Rains of Castamere” olmasını istemiş, ancak diğer bir yapımcı D.B. Weiss onu bundan vazgeçirmiş.

11-) Doğuştan kumral olan Emilia Clarke dizi için saçını hiç boyamadı. Daenerys Targaryen’in etkileyici sarışın saçları, her biri 60 cm olan takma saçlar sayesinde oluyormuş. Bu işin maliyeti ise her bir parça için 7000 $ civarındaymış.

 

12-) Charles Dance’ın dizideki karakteri olan Tywin Lannister, ölümünden önce adı Joanna olan bir kadınla evliydi ve üç çocukları vardı. Gerçek hayatta Dance daha önce Joanna isimli bir kadınla evliymiş ve üç çocukları varmış.

  • İlginç. 😒

 

13-) Dizinin ilk çekilen pilot bölümü o kadar zayıf kalmış ki dizi neredeyse iptal oluyormuş. İlk çekimde yer alan Tamzin Merchant ve Jennifer Ehle’nin yerine Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) ve Michelle Fairley (Catelyn Stark) gelmiş ve tekrar çekilen pilot bölüm yayınlanmış.

  • Verilmiş sadakamız varmış. 😌 Game of Thrones’un olmadığı bir hayat çekilmezdi. 😎

 

14-) Dizide her bölüm için yaklaşık 700 kostüm, 1 sezon için de 7000’e yakın kostüm hazırlanıyor.

 

15-) Kitapta Tyrion, Karasu Savaşı’nda burnunu kaybetmektedir. Dizide ise, bunun için her bölüm görsel efektler kullanılması gerekeceği ve pahalıya mal olacağı için sadece bir yara izi uygun görülmüştür.

 

16-) İlk sezonun 10. bölümünün bir kaç sahnesinde gösterilen kesilmiş kafaların biri eski Amerika başkanı George W. Bush’a aittir. Yalnız bu bir kasıt yada politik şeyler içermiyordu, dizi ekibi sadece ellerinin altında bulunun kafa maketlerini kullandılar.

  • Koskoca yapım şirketi Bush’un kafasını ne yapıyordu? 😒

 

17-) George R. R. Martin’in söylediğine göre, Buz ve Ateşin Şarkısı kitaplarına ilham kaynağı, akvaryumda beslediği kaplumbağalar olmuş. Onların hayatları ve ölümleriyle ilgili kafasında kurduğu hikayeler kitaba yansımış.

  • 🐢 🐢

 

18-) Kitaplarda kurtların boyutu dizide olduğundan çok daha büyük tasvir ediliyor. Şöyle ki ortalama bir at büyüklüğündeler. Fakat bu durum dizi için fazla CGI (efekt) gerektirdiğinden dolayı bütçe engeline takılmış.

  • 😢 😩