Gazeteler 11 Kasım 1938'de Atatürk'ün Vefatını Türk Milletine Böyle Duyurdu: 'Sen Ölmezsin Atatürk' — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Tarih, Türkiye Kategorisi için tarafından 10 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

Gazeteler 11 Kasım 1938’de Atatürk’ün Vefatını Türk Milletine Böyle Duyurdu: ‘Sen Ölmezsin Atatürk’

10 Kasım 1938 yılında saat 09.05’de hayata gözlerini yumarak Türk milletini derin bir yasa boğan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk vefatının 79. yılında da büyük bir özlem ile anıldı.

Bizde 11 Kasım 1938 yılında yayınlanarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün vefat haberini veren gazete manşetlerini sizler için derledik.

10 kasım 1998 tarihini Milli Matem olarak dile getiren Yeni Sabah ‘Aziz Atatürk’ümüzü Kaybettik’ dedi.

Dünya gazetesi ise muhteşem gazete manşeti ‘Sen Ölmezsin Atatürk’ ile Ulu Önderin ölümsüzlügünü bir kez daha vurguladı.

Gazeteci Zekeriya Sertel, Tan Gazetesi’nin ilk sayfasında şöyle yazdı: ‘Ölüm denilen zalim kuvvet içimizden en büyüğümüzü, en çok sevdiğimizi de aldı.’

“Babamızı Kaybettik’

Son Posta gazetesi ise yaşanılan zor ve üzüntülü durumu ‘Türk milleti Ulu Şefini,  insanlık büyük evladını kaybetti’ sözleri ile anlattı.

O gün Son Telgraf gazetesinde ise derin bir üzüntü içeren ‘Türk Milletinin Büyük Matemi’ sözleri manşetteki yerini aldı.

Cumhuriyet gazetesi de ‘Büyük Milli Matemimiz’ yazısı ile Son Telgraf gazetesinde olduğu gibi yaşanılan matemi dile getirdi.

‘ Türk milleti sen sağ ol! ‘

Akşam gazetesi ‘Halkın sonsuz matemi’ ve ‘Türk milleti kurtarıcın ve en büyük evladını kaybettin. Sen sağ ol! Mukaddes vazifen onun eserini yaşatmak ve devam ettirmektir.’ sözleri ile Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışını Türk milletine duyurdu.