• Gökova İmara Açılıyor: 27 Bin Futbol Sahası Kadar Alan 2. Dereceden Sit Oluyor

  Çevre, Türkiye Kategorisi için tarafından 29 Mart 2018 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre Muğla’da yer alan Gökova Körfezi, Marmaris, Ula, Merteşe Bölgesi bakanlar kurulu kararıyla imara açıldı. 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Akbük’ten Bördübet Koyu’nun olduğu alana kadar orman ve deniz kıyılarının yer aldığı şeritte sit alanında daraltmaya gidildi.

  Daha önce 1. dereceden sit alanı olan 34.162 hektarlık bölge, 12.544 hektara düşürüldü.

  2. dereceden sit alanı ilan edilen yeni bölgelere, 3.449 hektarı deniz için olmakla birlikte 23.530 hektarlık alan ayrıldı.

  Böylelikle 2. dereceden sit alanı olan yerler, bungalow ve günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek. Deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekreasyon yapılabilecek.

  Muğla Belediye Başkanı: Davamızı açtık

  Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, kararla ilgili olarak Hürriyet’e şunları söyledi: “Bakanlar Kurulu, karar almadan önce bizim görüşümüzü sordu. Biz de normal şartlarda kendimizin alabileceği bir karar olmasına rağmen konuyu Meclis gündemine taşıdık. Meclis gündeminde aldığımız kararı Bakanlar Kurulu’na ilettik fakat bizim kararımızın tersine bir uygulama ile karşılaştık. Biz bu alanların imara açılması yerine lokal olmasından yanayız. Yani örneğin bir köyde ya da bir koyda imar ile ilgili bir işlem gerekiyordur, bununla ilgili karar alınabilir. Ancak, bir anda bu kadar büyük bir alan daraltmayı doğru bulmuyoruz. Meclis’ten çıkan karar da bu yöndeydi. Meclis kararına aykırı olduğu için 15 Eylül 2017’de dava açtık. Milas Ören’den başlayan Akbük ve Akyaka’ya dönen Çamlık bölgesini de içine alan bir alan söz konusu. Konunun takipçisi olacağız.”

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar