Google Çalışanları Pentagon'la İş Birliği Yapmaya Karşı Çıkıyor — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Teknoloji Kategorisi için tarafından 6 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı.

Google Çalışanları Pentagon’la İş Birliği Yapmaya Karşı Çıkıyor

New York Times gazetesinin haberine göre; Google’ın, Project Maven adlı insansız hava aracı dronelara yönelik bir yapay zeka programı bulunuyor. Google ve Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un beraber geliştirdiği bu projede insansız hava araçları için daha etkin bir görüntüleme teknolojisinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Çalışanlar, Google’ın CEO’su Sundar Pichai’ya hitaben yazdıkları mektupta Pentagon ile işbirliği yapılan Project Maven’da çalışmak istemediklerini belirtti.

Bu projeye karşı kaygıların dile getirildiği mektupta ise “Google’ın savaş işinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz” ifadesi kullanıldı.

Mektupta Project Maven’ın Google’ın şirket değerleriyle çeliştiği söylenirken, “Amerikan hükümetine askeri keşif teknolojisi geliştirmenin ölümcül sonuçları olabilir ve bu kabul edilemez bir şey” ifadesi yer aldı.

Google’ın CEO’su Sundar Pichai.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in yönetim kurulunda yer alan Diane Greene daha önce bu proje kapsamında bir silah geliştirilmeyeceğini ve bu teknolojinin droneların uçurulmasında kullanılmayacağını söylemişti.