Google, Nükleer Füzyon Teknolojisine Odaklanıyor! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim, Teknoloji Kategorisi için tarafından 26 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Google, Nükleer Füzyon Teknolojisine Odaklanıyor!

Google, Tri Alpha Energy isimli nükleer füzyon şirketiyle iş birliğine gidiyor. İşbirliğindeki hedef, füzyon araştırma işlemini ve plazma üretimini hızlandırmak amacıyla, ortak olarak bir bilgisayar algoritması geliştirmek. Henüz bir aşama kaydedilmese de enerji kaybını %50 oranında düşürmeyi başardılar.

Şu sıralar ismini duyuracak bir projeyle uğraşmayan Google, temiz enerji projesinde gelişme kaydetmek için Tri Alpha Energy ile işbirliğine gitti. İnsan yetkisiyle, karmaşık problemleri çok güçlü hesaplamalar yaparak dize getirebilen algoritmaya, Optomtrist adı verildi.

Google işi ileriye taşıyor

google

Tri Alpha Energy, sağladığı işbirliği sayesinde C2-U isimli makinesinde büyük ilerlemeler kaydetti. Ortalama olarak 1 ay süren bir çalışma, sadece birkaç saate indirildi ve yarı yarıya enerji tasarrufu sağlandı. Makine, koltuğunu bu ay plazma üreten Norman adında gelişmiş bir makineye devretti.

Şirketin hedefi, üretim sürecini mükemmelleştirmek ve enerji üretmek için hidrojenle boruları etkileşim haline geçirmek.