IKBY'den Afrin Operasyonuna Yönelik Açıklama: Barışçıl Diyalog Tüm Sorunlar İçin Anahtardır — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Türkiye Kategorisi için tarafından 31 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

IKBY’den Afrin Operasyonuna Yönelik Açıklama: Barışçıl Diyalog Tüm Sorunlar İçin Anahtardır

Afrin operasyonuna yönelik toplanan IKBY(Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) parlamentosu TSK’nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) Afrin harekatını doğru bulmadığını belirtti. Operasyondaki sivillerede değinen parlamento alınması gereken önlemleri maddeledi.

Rudaw’ın yaptığı açıklamalara göre Afrin’e yapılan bu operasyon kınanırken BM ve uluslararası toplumlardan operasyona karşı  acil tedbir alınması gerektiği vurgulandı. IKBY parlamentosu “Türkiye’yi uluslararası hukuk ve komşuluk haklarına saygı duymaya” davet ettiğine dair yaptığı açıklamada insani yardım kuruluşlarından sivilleri için yardım talebinde bulundu.

Afrine yönelik operasyonda alınması gereken önlemler şu şekilde sıralandı;

  • Rojava ve özellikle de Afrin’e ulaştırılacak insani yardım ve sağlık malzemeleri için Rojava ile Kürdistan Bölgesi arasındaki sınırlar açık tutulmalı.
  • Rojavalı güç ve siyasi taraflar, karşı karşıya kalınan tehlikeleri göz önünde bulundurarak, çelişkilerini bir tarafa bırakmalı, diyalog ve birbirini kabul etme yolunu denemeli, ulusal birliği sağlama ve kazanımlarını korumaya dönük adımlar atmalı.
  • Bu durumda, ortak ulusal sorumlulukların yerine getirilmesi için Kürdistan Ulusal Kongresi’nin toplanmasını zorunlu görüyoruz. Kürdistan halkının yüksek çıkarlarının tüm ideolojik, parti ve siyasi çıkarların üstünde tutulması gerekiyor.