İki Kara Delik Birleşerek Güneşin Kütlesini Geçti! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim Kategorisi için tarafından 4 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

İki Kara Delik Birleşerek Güneşin Kütlesini Geçti!

İki kara delik birleşerek güneşin kütlesini geçen bir boyuta ulaştı. Bu korkunç birleşmenin sonucunda o kadar büyüdüler ki, gezengenleri yutup, güneş sisteminin hepsini yok edebilecek dereceye geldiler.

Güneşi bile geçtiler!

Birleşmenin sonucunda oluşan kara delik, güneşten kütlece 50 kat daha fazla ve o kadar güçlü bir şekilde büyüdü ki, olay sonucunda uzay-zaman aralığı bozulma gerçekleştirdi. NASA, daha önceden iki kara deliğin birleşmesinin simülasyonunu bilgisayar ortamında yaparak videosunu paylaşmıştı.

New Mexico Üniversitesinden bir araştırma ekibi, on yıldan fazla süren gözlemler sonucu, 750 milyon ışık yılı uzakta birleşen devasa kütleli bu iki kara deliğin sinyallerini takip ettiler ve kara deliklerin yörünge hareketlerini ve hızlarını hesaplamayı bitirdiler.

Güneşin kütlesinin yaklaşık olarak 19 ve 32 kat büyüğü olan iki devasa kara delik birleştiğinde, inanılmaz bir kara delik ortaya çıktı. Bilim adamları, yaptıkları araştırmaların sonucunda, güneşten büyük hacmi olan bu iki kara deliğin, kendi etraflarında 24 bin yılda oluşan bir yolda döndüklerini saptadılar.