İlk Atılan SMS'ten Bugüne 25 Yıl Oldu — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Sosyal Medya Kategorisi için tarafından 4 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı.

İlk Atılan SMS’ten Bugüne 25 Yıl Oldu

Tarihte ilk kısa mesaj Vodafone’de çalışan ve mühendis Neil papworth tarafından o zamanların Vodafone yöneticisi Richard Jarvis’e gönderildi. Ama günümüzde yaygın olan telefondan telefona kısa mesaj olarak değilde bir şirket bilgisayarından cep telefonuna gönderildi. Gönderilen bu mesajda ise “Mutlu Noeller” yazıyordu.

Ama Papworth’un attığı mesaja cevap gelmedi çünkü o zamanlarda cep telefonları kısa mesaj alabiliyordu fakat mesaja cevap veremiyordu. 25 yıl sonra mesaj hakkında konuşan Papworth “Bunun büyük birşey olacağını gerçekten düşündülermi bilmiyorum. Mesajda kelimeleri kısaltıp ‘Xmas’ yazmadım” ifadelerini kullandı.

Sky News’a göre 2007 yılında Birleşik Krallık’ta yılda 66 milyar kısa mesaj gönderildi. 2012’de ise yılda 151 milyar kısa mesaj ve multi medya mesajı gönderildiğini şuanda ise Birleşik Krallıkta 96 milyar metin mesajı gönderildiği metin mesajı bilgisine ulaştı.

Ancak CBC’den Dominic Valitis bu konuyla ilgili “Mesajlaşma artık eskisi kadar popüler değil. İngiltere’de mesajlaşmanın tepe noktası 2012’ydi. O zamandan beri tutarlı bir şekilde düşüşte” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir