• İlk Atılan SMS’ten Bugüne 25 Yıl Oldu

  Sosyal Medya Kategorisi için tarafından 4 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  Tarihte ilk kısa mesaj Vodafone’de çalışan ve mühendis Neil papworth tarafından o zamanların Vodafone yöneticisi Richard Jarvis’e gönderildi. Ama günümüzde yaygın olan telefondan telefona kısa mesaj olarak değilde bir şirket bilgisayarından cep telefonuna gönderildi. Gönderilen bu mesajda ise “Mutlu Noeller” yazıyordu.

  Ama Papworth’un attığı mesaja cevap gelmedi çünkü o zamanlarda cep telefonları kısa mesaj alabiliyordu fakat mesaja cevap veremiyordu. 25 yıl sonra mesaj hakkında konuşan Papworth “Bunun büyük birşey olacağını gerçekten düşündülermi bilmiyorum. Mesajda kelimeleri kısaltıp ‘Xmas’ yazmadım” ifadelerini kullandı.

  Sky News’a göre 2007 yılında Birleşik Krallık’ta yılda 66 milyar kısa mesaj gönderildi. 2012’de ise yılda 151 milyar kısa mesaj ve multi medya mesajı gönderildiğini şuanda ise Birleşik Krallıkta 96 milyar metin mesajı gönderildiği metin mesajı bilgisine ulaştı.

  Ancak CBC’den Dominic Valitis bu konuyla ilgili “Mesajlaşma artık eskisi kadar popüler değil. İngiltere’de mesajlaşmanın tepe noktası 2012’ydi. O zamandan beri tutarlı bir şekilde düşüşte” ifadelerine yer verdi.

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar