Büyük Olay: İnsan Embriyosu Üzerinde Değişiklik Yapıldı! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim Kategorisi için tarafından 29 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Büyük Olay: İnsan Embriyosu Üzerinde Değişiklik Yapıldı!

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi, dünyada bir ilki başararak insan embriyosu üzerinde DNA değişikliğini başardı. MIT Technology Review‘un yaptığı habere göre, bilim insanları DNA’yı etkili bir şekilde geliştirdiklerini söylediler ve genetik olarak geliştirilmiş insan embriyoları adına büyük bir adım atılmış oldu.

İnsan Embriyosu değişikliği bilim için devrim

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde olan Kazakistanlı bilim adamının yönetiminde yürütülen proje, bilim dünyasına büyük ölçüde yenilik getirdi. Kesinleşmemiş olsa da, çalışmaya yakın olan isimler, projede Clustered Regularly InterSpaced Palindromic Repeads (CRISPR) isimli gen değiştirme tekniği kullanıldığı söyleniyor.

insan embriyosu

“Potansiyel Kitle İmha Silahı”

CRISPR, çok güzel bir gelişme olsa da, son derece tehlikeli. Geçtiğimiz yıl ABD istihbarat topluluğu tarafından CRISPR’e, tehlikeli olduğu için Potansiyel Kitle İmha Silahı olarak bakılıyor. Proje, çok fazla tek hücreli ebriyonun değiştirilmesi ile gerçekleşiyor.

Projeyi yöneten bilim adamı, embriyonun değiştirilerek kalıtsal hastalıkları güvenli bir şekilde düzeltebileceğine inanıyor. Deneylerde DNA’sı değişen embriyolar da bir süre sonra imha edildi.