İran Devrim Muhafızları: Gösterilere Devam Edenler 'Demir Yumrukla' Karşılaşır — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 1 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

İran Devrim Muhafızları: Gösterilere Devam Edenler ‘Demir Yumrukla’ Karşılaşır

İran’da, ülkedeki yaşam standartlarının kötülüğü sebep gösterilerek başlatılan protestolar üç gündür sürüyor. Bu protestolar 2009’dan beri yapılan en büyük başkaldırış.

Protestoların yaşandığı İran’da iki kişinin bu protestolar sırasında öldüğü bildiriliyor. Perşembe günü ülkenin kuzey doğusunda başlayan protestolar Cuma günü diğer büyük kentlere de yayılmıştı. Diğer kentlerdeki protestolarda da ülkenin ruhani lideri Ayetullah Hamaney’in posterleri ateşe verildi, Besici milislerinin merkezleri basıldı, polis motosikletleri yakıldı.

Ayrıca hükümet yanlıları da göstericileri protesto etmek için sokaklara indi.

İran’daki gösterilere katılan öğrenciler

İran Devrim Muhafızları, protestoların devam etmeleri durumunda hükümet karşıtı göstericilerin “ulusun demir yumruğuyla” karşılaşacaklarını söyledi.

Devrim Muhafızları Komutanı İsmail Kovsari protestoların, siyasi sloganların atıldığı ve mülklerin yakıldığı bir hale dönüştüğünü söyledi ve ekledi:

“Eğer bu insanlar artan fiyatlar nedeniyle sokaklara çıktıysa o sloganları atmayacaktı, mülkleri ve arabaları yakmayacaktı.”

İranlı yetkililer protestolardan “karşı devrimcileri ve yabancı güçlerin ajanlarını” sorumlu tuttu.

İran’daki İslami Devrim Muhafızları 1979’daki İslam devriminin ardından kurulan İslami sistemi koruması amacıyla kurulmuştu.