• “İsrail, Suriye’ye Kara Harekatı Başlatacak”

  Dünya Kategorisi için tarafından 1 Şubat 2018 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  Amerikan ‘The Intercept’ isimli istihbarati haber sitesi gündeme bomba gibi düşen bir iddia ortaya koydu. Site, İsrail’in Suriye topraklarında en az 40 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge açmayı hedeflediğini yazdı.

  Şam yönetiminin yanında savaşan Lübnan Hizbullah’ı, Suriye’nin İsrail sınırına yaklaşmıştı. Habere göre, harekat ile hem Lübnan Hizbullah’ı ve hem de İran destekli güçlerin Hama şehrine kadar geriletilmesi hedefleniyor.

  İddiaya göre İsrail bu harekatı 3 aşamada gerçekleştirecek. İlk aşamada Dürzi yerleşimi Hadar’ın güneyinden Suriye’ye girecek İsrail destekli muhalif güçler tarafından ele geçirilecek. İkinci aşamada stratejik önemdeki Kuneytra kasabası, üçüncü aşamada ise Ürdün sınırındaki Rafid kasabasına inilecek.
  Buradan kuzeyde Şam’a kadar bir hat çizecek olan İsrail destekli rejim muhalifleri, burayı sınırdan itibaren ‘güvenli bölge’ ilan edecekler.

  Amerikalı dış politika uzmanlarına göre, Suriye savaşına yeni bir boyut kazandıracak bu hamle İsrail’in Golan tepelerindeki varlığını da kalıcı hale getirecek.

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar