• İsrail, Tepkiler Üzerine Mescid-i Aksa’daki Metal Arama Dedektörlerini Kaldırdı

  Dünya Kategorisi için tarafından 25 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  8

  İsrail’de, 14 Temmuz’da iki polisin Mescid-i Aksa çevresinde öldürülmesi ile işgal altındaki Doğu Kudüs’de olaylar patlak vermişti. İsrail bu duruma tepki olarak Mescid-i Aksa girişlerine arama dedektörü koymuştu.

  Mescid-i Aksa girişinde arama yapılmasına karşı olduklarını söyleyen Filistinliler ile İsrail güvenlik güçleri arasında çatışma çıkmıştı. Cuma günkü çatışmalarda 3 Filistinli hayatını kaybetmişti.

  Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov konu hakkında yaptığı açıklamada; Mescid-i Aksa gerginliğinin Cuma gününe kadar dindirilmemesi halinde, krizin başka noktalara sıçrama riski olduğunu söylemişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Mescid-i Aksa’daki arama dedektörleri gerilimi hakkında “İbadetlerini yapmaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır. Mescid-i Aksa Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız” demişti.

  Tüm Müslüman aleminden gelen tepkiler üzerine İsrail Güvenlik Kabinesi konu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıdan, Mescid-i Aksa girişlerindeki arama dedektörlerinin kaldırılması kararlaştırıldı. Kararın hemen ardından İsrail güvenlik güçleri metal dedektörleri kaldırmaya başladı. Kabinenin aldığı karar uyarınca Mescid-i Aksa’nın girişinde “daha az rahatsız edici” güvenlik önlemleri alınacak.

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  8

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar