İsrail, Tepkiler Üzerine Mescid-i Aksa'daki Metal Arama Dedektörlerini Kaldırdı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 25 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

İsrail, Tepkiler Üzerine Mescid-i Aksa’daki Metal Arama Dedektörlerini Kaldırdı

İsrail’de, 14 Temmuz’da iki polisin Mescid-i Aksa çevresinde öldürülmesi ile işgal altındaki Doğu Kudüs’de olaylar patlak vermişti. İsrail bu duruma tepki olarak Mescid-i Aksa girişlerine arama dedektörü koymuştu.

Mescid-i Aksa girişinde arama yapılmasına karşı olduklarını söyleyen Filistinliler ile İsrail güvenlik güçleri arasında çatışma çıkmıştı. Cuma günkü çatışmalarda 3 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov konu hakkında yaptığı açıklamada; Mescid-i Aksa gerginliğinin Cuma gününe kadar dindirilmemesi halinde, krizin başka noktalara sıçrama riski olduğunu söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Mescid-i Aksa’daki arama dedektörleri gerilimi hakkında “İbadetlerini yapmaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır. Mescid-i Aksa Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız” demişti.

Tüm Müslüman aleminden gelen tepkiler üzerine İsrail Güvenlik Kabinesi konu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıdan, Mescid-i Aksa girişlerindeki arama dedektörlerinin kaldırılması kararlaştırıldı. Kararın hemen ardından İsrail güvenlik güçleri metal dedektörleri kaldırmaya başladı. Kabinenin aldığı karar uyarınca Mescid-i Aksa’nın girişinde “daha az rahatsız edici” güvenlik önlemleri alınacak.