İstanbul'un Türkiye'ye Maliyeti 'Vay Be' Dedirtiyor — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Çevre, Yaşam Kategorisi için tarafından 1 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı.

İstanbul’un Türkiye’ye Maliyeti ‘Vay Be’ Dedirtiyor

Hürriyet’ten Yücel Sönmez, yaptığı haberle İstanbul’un maliyetini gözler önüne serdi. Milyonlarca insana barınak olan bu şehrin tükettikleri, şaşkına çeviriyor.

İstanbul’un günlük su tüketimi 3 milyon metreküp, bu da demek oluyor ki 126 milyon metreküplük Sapanca Gölü kadar su, 42 günde tüketiliyor.

Karbondioksit oranı ile İstanbul, Türkiye’nin 10’da 1’i şeklinde emisyonunda sahibi.

Sadece İstanbul’da yaklaşık 3 bin market bulunuyor. Bu da şehirdeki günlük tüketilen poşet miktarını 1 milyon 250 bin yapıyor.

Yaş meyve-sebze olarak da yılda 3 milyon 9 bin 849 ton tüketiliyor.

İstanbul’dan çıkan yıllık atık 31.6 milyon ton civarında, bu da  Keban Barajı’nı dolduracak kadar atık demek oluyor. Ayrıca İstanbul’un çöplerinden üretilen elektrik enerjisi tek başına Trabzon’un enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda.

1 milyon hektar araziden 2 milyon ton buğday elde edildiği düşünüldüğünde İstanbul’un buğday ihtiyacını karşılamak için yaklaşık iki Kıbrıs büyüklüğünde alanın ekilmesi, sulanması ve ilaçlanması gerekiyor.

İstanbul her yıl 20 Keban Barajı’nın üretimine denk enerji tüketiyor.

Kentte, yılda 20 milyona yakın koyun yeniyor.

 

Kaynak: 1