Jon Snow'umuz Kit Harington'ın Yeni Dizisi Belli Oldu — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dizi, Game of Thrones Kategorisi için tarafından 31 Ağustos 2017 tarihinde yayınlandı.

Jon Snow’umuz Kit Harington’ın Yeni Dizisi Belli Oldu

Hepimiz onu Game of Thrones’tan tanıdık. Yavrucak bir yasak aşk meyvesi olarak bilinirken konu nerelere geldi. Şu an da taht yolunda emin adımlarla ilerliyor. Gece Nöbetçileri’nin Lord Kumandanı, Kuzey’in Kralı Jon Snow, yeni dizisiyle tekrar ekranlarda yerini alıyor.

Malum Game of Thrones’un şurada bitmesine bir sezon kaldı. Hala dizide ölmeyerek yer alan ve büyük başarıya imza atan oyuncular illaki sonraki projelerini düşünüyor, teklif alıyorlardır. Tabi biz de her oyuncunun yeni projelerini merakla takip edeceğiz, orası belli. İlk atak da Jon Snow’dan geldi.

Game of Thrones’ta Jon Snow karakterini canlandıran ve büyük bir hayran kitlesi yakalayan Kit Harington, yeni dizisiyle karşımıza çıkıyor. BBC’de yer alacak dizinin konusu; İngiliz tarihine “barut komplosu” olarak geçen olay ve sonrasında yaşananlar. Hepimizin bildiği V for Vendetta’nın içende aktif yer aldığı ve kendisini üne kavuşturan bir isyan bu. Gunpowder isimli proje, 3 bölüm sürecek bir mini dizi olacak.

Kit Harington dizide, isyanın arkasındaki isim olan Robert Catesby‘i canlandıracak. Ona kuzeni Liv Tyler, Anne Vaux rolünde eşlik edecek. Yan rollerde ise Tom Cullen, Peter Mullan, Edward Holcroft, Shaun Dooley, Robert Emms, Derek Riddell ve Mark Gatiss gibi isimleri göreceğiz.

Gunpowder’ın henüz resmi yayın tarihi açıklanmasa da, dizi BBC’nin sonbahar programında yer aldığı için 2017 yılının son aylarında izleyici karşısına çıkması bekleniyor.

‘Barut Komplosu’ nedir merak edenler için;

16. yüzyılın sonları 17. yüzyılın başlarında, İngiltere’de mezhep çatışmaları doruğa ulaşmıştı. İngiliz Kraliyeti, Britanya Katoliklerinin haklarını sınırlandırdı. Bu tarihten sonra Katolikler, devlete karşı ayaklanmalar tertip ettiler.

Robert Catesby liderliğindeki bir grup katolik, zamanın İngiltere Kralı ve aynı zamanda Muhafazakar Protestan olan  I. James‘e suikast düzenleme kararı alır.

Bir yıl gibi bir sürede hazırlanan plana göre, suikast için en uygun zaman, her sene kasım ayının ilk günlerinde düzenlenen parlamentonun açılış törenidir.

Suikast planı temelde çok basittir: Westminister Sarayı’ndaki İngiliz Parlamento Binasını, içindekilerle birlikte havaya uçurmak! Böylelikle yalnızca kral değil, krala destek veren aristokrasi üyeleri de temizlenecekti.

Binayı havaya uçurmak için önce meclis binasının altındaki mahzen kiralanır. Buraya barut fıçıları yerleştirilir.

Plan kusursuz bir şekilde işlerken, komploculardan birisinin yaptığı ahmaklık, pahalıya patlayacaktır. Bu komplocu, sarayda çalışan bir akrabasına “o gün saraya gitmemesi” telkininde bulununca, kraliyetin kulağına kadar gider suikast ihtimali.

5 kasım 1605 sabahı, bol miktarda barut fıçısıyla mahzende yakalanan komploculardan Guy Fawkes, bir anda İngiltere tarihinin en büyük vatan haini ilan edildi. Aslında Fawkes, sadece bir görev adamıydı. Binayı ve binadakileri havaya uçururken kendisi de ölecekti. Fawkes, iş üstünde yakalanınca, komplonun baş sorumlusu olarak görüldü.

Gerisi malum. Önce işkence ile Guy Fawkes’in ağzından komploya katılan diğer 12 suikastçinin isimleri alındı. 31 Ocak 1606’da komplocu arkadaşlarıyla birlikte, sarayın karşısında asılarak idamın edilip,sonra da cesedi gerilerek dört parçaya bölündü.

Bu tarihten itibaren, başarısız komplo girişimi, her yıl 5 kasım gecesi, Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletlerde, Guy Fawkes Gecesi olarak şenliklerle kutlanır. Bu büyük vatan haininin cezalandırılmasını anmak için Guy Fawkes maskesi takılmış kuklalar yakılır. Günümüzde politik bir kutlamadan çok, eğlence amaçlı bir etkinliktir.

Daha sonradan Barut Komplosu’nu, baskıcı yönetime karşı gerçekleşen bir anarşi hareketi olarak görenler de oldu. İşin aslı Fawkes, ona biçilen rolden uzakta koyu bir Katolikti ve olay mehzep çatışması kökenine dayanıyordu.

Fawkes ve 5 Kasım ise Alan Moore’un kültleşen çizgi romanı ve James McTeigue’nin aynı adla sinemaya uyarladığı ‘V for Vendetta’ ile yepyeni bir anlam kazandı.

Barut Komplosu Hakkında Kaynak: http://bugraderci.blogspot.com.tr/2012/11/5-kasmda-aslnda-ne-oldu-barut-komplosu.html