Kanser ile Yeni Savaş Yöntemi: Manyetik Tel — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Teknoloji, Yaşam Kategorisi için tarafından 19 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.

Kanser ile Yeni Savaş Yöntemi: Manyetik Tel

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, insanlığın kötü hastalıklarından olan kanser ile savaşta erken tespit ve tedavi için manyetik tel teknolojisinden faydalandılar.

Manyetik tel ile yeni dönem

Russia Today’in yayınladığı habere göre, bu yeni teknoloji üzerine çalışmalar yürüten Stanford’lular, bu tekniği sadece domuzlar üzerinde kullandı. Yapılan araştırmaların sonucunda, manyetik tel teknolojisinin diğer yöntemlere göre, normal kan testlerine damardan 10 ile 80 kat daha fazla kanserli hücre topladığı ortaya çıktı. Bir kürdan kadar uzun ve kağıt kadar ince olan tel, nano tanecikler ile manyetize ediliyor.

Bu sayede kanserli hücrelere saldıran kanda dolaşan nano partikülleri çeken manyetik tel, doğru işaretleyicilerin manyetize olmasını ve tele yapışmasını sağlıyor.

Çalışmaya öncülük eden Sam Gambhir açıklamasında, “Bu dolaşımdaki tümör hücreleri o kadar azdır ki yalnızca rutin kan örneği aldığınızda, bu test tüpleri muhtemelen sirküle eden tek bir tümör hücresine denk gelmeyecektir.” sözlerini kullandı.

Araştırmacılar, sadece hayvanlar üzerinde kullanılan bu teknolojinin, insanlar üzerinde de kullanılabilmesi için resmi yollara başvuracak. Eğer testler başarılı gidecek olursa, şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi yollardan biri olacak.