• Kanser ile Yeni Savaş Yöntemi: Manyetik Tel

  Teknoloji, Yaşam Kategorisi için tarafından 19 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  1

  Stanford Üniversitesi araştırmacıları, insanlığın kötü hastalıklarından olan kanser ile savaşta erken tespit ve tedavi için manyetik tel teknolojisinden faydalandılar.

  Manyetik tel ile yeni dönem

  Russia Today’in yayınladığı habere göre, bu yeni teknoloji üzerine çalışmalar yürüten Stanford’lular, bu tekniği sadece domuzlar üzerinde kullandı. Yapılan araştırmaların sonucunda, manyetik tel teknolojisinin diğer yöntemlere göre, normal kan testlerine damardan 10 ile 80 kat daha fazla kanserli hücre topladığı ortaya çıktı. Bir kürdan kadar uzun ve kağıt kadar ince olan tel, nano tanecikler ile manyetize ediliyor.

  Bu sayede kanserli hücrelere saldıran kanda dolaşan nano partikülleri çeken manyetik tel, doğru işaretleyicilerin manyetize olmasını ve tele yapışmasını sağlıyor.

  Çalışmaya öncülük eden Sam Gambhir açıklamasında, “Bu dolaşımdaki tümör hücreleri o kadar azdır ki yalnızca rutin kan örneği aldığınızda, bu test tüpleri muhtemelen sirküle eden tek bir tümör hücresine denk gelmeyecektir.” sözlerini kullandı.

  Araştırmacılar, sadece hayvanlar üzerinde kullanılan bu teknolojinin, insanlar üzerinde de kullanılabilmesi için resmi yollara başvuracak. Eğer testler başarılı gidecek olursa, şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi yollardan biri olacak.

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  1

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar