Karanlık Madde Haritaya Döküldü! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim Kategorisi için tarafından 27 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Karanlık Madde Haritaya Döküldü!

Gökbilimcileri kapsayan ulusal bir ekip, bizden 2 milyar ışık yılı uzaktaki karanlık maddenin yayılımı ve hareketleri ile ilgili yeni bir harita paylaştı.

Karanlık madde üzerindeki 8 yıllık çalışma

Bilim insanları, daha varlığı veya yokluğu net olarak bilinmeyen karanlık maddenin evrenin toplam kütlesinin %80’inden fazlasını oluşturduğuna inanıyor. Herhangi bir şekilde kendini belli edecek bir tepkime göstermediği için (ışık gibi), dağılımı ve evrimi doğrudan gözlemlenemiyor.

karanlık madde

Karanlık maddenin hareketini bulmak için galaksiler dağılımının detaylı haritasından yararlanıldı. Uzun yıllar sonucunda çıkan veriler, 900.000‘den fazla galaksiden oluşuyor ve evrenin geniş çaplı bir üç boyutlu haritasını gösteriyor. Araştırma Kozmoloji ve Astropartikül Fiziği Dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, faz uzayından (bir sistemin tüm olası durumlarının temsil edildiği bir uzay) yararlanarak karanlık maddenin yerini çıkarmayı başardı ve hareket hızını bulabildi.